banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
05 Nisan 2016 Salı 17:47
Meclis'deki 3 partiden Ermenistan-Azerbaycan bildirisi
banner188
banner213
banner230

TBMM

TBMM Dışişleri Komisyonu'nun AK Parti, CHP ve MHP'li üyeleri Ermenistan-Azerbaycan savaş alanı hattındaki gelişmelere bağlı kuma bildiri yayımladı.

Bildiride, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, 1 Nisan'ı 2 Nisan'a bağlayan şeb Ermenistan kabilinden başlatılan futbolcu atışları sonrası, dü diyar ortada çatışmaların ağır kuma boyuta eriştiği belirtilerek, 'Ermenistan'ın tahminî çeyrek asırdır Azerbaycan topraklarının beşte birisini engelleme altında markajcı evlilik dışı ve agresif tavrı, akıbet saldırılarla baş başa baştan ortaya konmuştur. Bu bağlamda, Ermenistan'ın bölgedeki çırçıplak halkı da etkileyen akıbet saldırılarını ve Azerbaycan topraklarında senelerden bu yana başlamış bulunan ve 1 milyon Azerbaycanlı kardeşimizi yurtlarından boşanmak mecburiyetinde bırakan işgalini hızlı kınıyoruz.' ifadesine arsa verildi.

'Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarından ivedilikle çekilmesi gerektiği çağrımızı yineliyoruz'

Saldırılarda martir bulunan Azerbaycanlılara Allah'tan rahmet, yakınlarına ve Azerbaycan halkına sabır, başsağlığı, yaralılara da acele onma dileğinde bulunulan bildiride, şu değerlendirmelere arsa verildi:

'TBMM Dışişleri Komisyonu olarak, Ermenistan'ı, semt ve evren huzuru ve barışını da yıldırma fail ve tahminî çeyrek asırdır Azerbaycan'a müteveccih sürdürdüğü agresif tavrına hemen akıbet vermeye çağırma ediyoruz. Ermenistan'ın agresif davranış ve politikalarından vazgeçmediği sürece benzeşim çatışmaların yaşanmaya bitmeme ika riskinin maatteessüf bulunan olduğu için hareketle, Ermenistan'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ilgilendiren kararlarını da cezaevi önüne alarak, barışçı yollardan işgale kuma an önceki akıbet vermesi ve engelleme altında tuttuğu Azerbaycan topraklarından ivedilikle çekilmesi gerektiği çağrımızı yineliyoruz. Yukarı Karabağ ihtilafının çözümü ve kalımlı kuma barışın sağlanması noktasında, açılan AGİT Minsk Grubu'nun kuma üyesi bulunan Türkiye'nin, ihtilafa Azerbaycan'ın arazi bütünlüğü ve egemenliği çerçevesinde adaletli ve kalımlı kuma hal bulunması yönündeki çabaları desteklemeyi sürdüreceğini yüz defa anons ediyoruz. İnsanlık ve evren barışı namına esmer kuma silüet bulunan bu cins agresif eylemlerin tekrarlanmaması noktasında arsıulusal toplumun, mezkur ihtilafın çözümüne adalet etmiş olduğu önemi vermesi ve akıbet saldırılara lazım tepkiyi göstermesi icap ettiğini kuma kez şimdi vurguluyor; Azerbaycanlı kardeşlerimizle el birliği süresince olduğumuzu da anlatım kılmak istiyoruz.'

Muhabir: Seval Güler

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 05.04.2016 17:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol