banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
01 Nisan 2016 Cuma 16:33
Mardin Valisi Koçak'tan terör mağduru ailelere ziyaret

Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, Nusaybin'deki yıldırı saldırılarından duydukları düşünce zımnında Mardin'e mevrut ailelerle konuk edildikleri otellerde görüştü.

'Sizleri öz evlerinize dirlik içinde yerleştireceğiz'

Koçak, göz boncuğu devletin öz düzenlilik güçleri dışındaki kişilerin tabanca taşımasına ve yıldırı eylemlerine izin etmediğini vurgulayarak, 'Bizim devletimiz de izin etmedi, etmeyecek de. Huzur onlar temizlendikleri devir doğacak ve sulh olacak.' niteleyerek konuştu.

En çelimsiz müddette huzuru bozan teröristleri temizleyeceklerini kail Koçak, laflarını şu şekilde sürdürdü:

'Evimizden ayrı olduğumuz devir ortak tuhaflık hissederiz. Bülbülü değerli kafese koymuşlar illa de vatanım demiş. En çelimsiz müddette huzuru bozan o teröristleri oradan iyice ayıklayıp sizleri öz evlerinize dirlik içinde yerleştireceğiz. Bundan on paralık endişeniz, şüpheniz olmasın.'

'Devlet, huzuru en edepli ayrıntısına denli realizasyon edecek'

Koçak, teröristlerin devletle vatandaşları arasını ayırmak istediğini fakat buna punt verilmeyeceğini aktardı.

Devletin vatandaşların halis muhlis gereksinimlerini ödeyeceğini tamlayan Koçak, 'Vatandaşlarla teröristleri birbirine karıştırmayacağız. Teröristlerin zulmünü kırıcı devlet, vatandaşların gereksinimlerini da karşılayacaktır. Devlet burada huzuru en edepli ayrıntısına denli realizasyon edecek. İnşallah en çelimsiz müddette bu işler sonuçlanacak. Bu inanç akıtanları ağız ağıza temizleyeceğiz. Kan akıtmalarına izin etmeyeceğiz Allah'ın izniyle.' halinde konuştu.

'Bizim şu anda ortak tane eksiğimiz huzur'

Terör saldırıları zımnında 3 kız çocuğuyla Nusaybin'i bırakma fail A.Ş, otelde şen olduklarını fakat konutlarını özlediklerini söyledi.

Bölgeye, ülkeye ve dünyaya dirlik gelmesini istediklerini vurgulayan A.Ş, '5-6 ayda çektiklerimizi ortak ego ortak de Allah bilir. Çocuklarım harap oldu. Sadece öz çocuklarım değil göz boncuğu bebek korkudan dışarıya çıkamaz bir vaziyete geldi. Şu anda ortak tane eksiğimiz huzur. Huzur geldikten sonraları herhangi ortak nesne çözülür. Bu kanın durmasını istiyoruz. Bizi değerli kafese de koysanız, evimizi özleriz.' halinde konuştu.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 01.04.2016 16:33
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177