banner200
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
18 Kasım 2017 Cumartesi 12:47
Mantar kooperatifi kurmak için hemşireliği bıraktı
banner188
banner213

BURSA - Mustafa Bikeç

Hemşirelik mesleğini bırakan 28 yaşındaki Nalan Yılmazdere'nin öncülüğünde bir yıl önce kurulan Bursa Mantar Üretim ve Pazarlama Kooperatifi, toplam 3 bin 100 metrekarelik alanda ayda ortalama 50 ton mantar üretiyor.

Yılmazdere ve arkadaşları, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) destek almaları durumunda üretim tesislerini daha da büyütmeyi planlıyor.

Yılmazdere, AA muhabirine yaptığı açıklamada, asıl mesleğinin hemşirelik olduğunu ancak mantar yetiştiriciliğini tercih ettiğini söyledi.

Kendisinin yaklaşık 5 yıldır mantar yetiştiriciliği yaptığını, bir yıl önce de hemşireliği bırakıp arkadaşlarıyla bu tesisi kurduğunu anlatan Yılmazdere, "Daha sonra bu işi yapmak isteyen insanları bir araya toplayıp kooperatif kurduk. Tesisimizde, her biri 100 metrekarelik 31 üretim odamız var. Her odada tam otomasyonlu sistem mevcut." diye konuştu.

Yılmazdere, kadın girişimcilerin ağırlıklı olduğu, 7 kişinin istihdam edildiği kooperatife ait tesislerde ayda ortalama 50 ton mantar üretimi yaptıklarını kaydetti.

"Hedefimiz mantar sektöründe söz sahibi olmak"

TKDK'ya destek almak için başvuruda bulunduklarını, bunun olumlu sonuçlanması halinde tesisi büyütmeyi düşündüklerini vurgulayan Yılmazdere, şöyle devam etti:

"Hedefimiz mantar sektöründe söz sahibi olmak. Sektörde bir numara olmak için kooperatifi kurduk. Çünkü istiridye mantarı konusunda ciddi boşluklar var. Sürekli üretim yapan yerler yoktu. Biz kooperatifi kurarak 'Sürekli üretim, daima üretim' diyerek başladık. Tüm bayan girişimcileri toplayarak bir adım ileri gitmeyi hedefliyoruz. İstiridye mantarının dışında tıbbi ve aromatik mantarları da üretmek istiyoruz. Bir sonraki hedefimiz de bu."

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 18.11.2017 12:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol