banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
08 Eylül 2013 Pazar 14:40
Mamak'ta polis saldırısı ve direniş

Polisin eylemcilere saldırısı tekrar başladı. Tuzluçayır Meydanında çatışmalar devam ederken kitlenin sayısı gittikçe artıyor. Polis terörüne havai fişeklerle karşılık veriliyor. Meydanın yanısıra Abidin Aktaş ve Natoyolu Caddesinde barikatlar oluşturuldu.

Çatışmalar ara sokaklarda da devam ediyor. Çok yoğun gaz bombası atılırken polisin TOMA ve akreplerle saldırısı sürüyor. Tüm sokaklara barikatlar kuruldu. Ateşe verilen barikatlarla direniş kararlılıkla devam ediyor.

Plastik merminin yoğun olarak kullanıldığı polis saldırısında aralarında BDSP'lilerinde olduğu birçok kişi yaralandı. Polis evlere ve dükkanlara gaz bombası atıyor. Çok sayıda gözaltı olduğu ve Çiçek iş merkezinin basıldığı, içerideki insanların darp edildiği de gelen bilgiler arasında.

13.07: Polis Tuzluçayır meydanından çekildi. Direnişçiler meydanda eylemlerine devam ediyorlar.

12.35: Mamak'ta Natoyolu üzerinde çatışmalar devam ediyor. Gözaltına alınan BDSP'li ve Kızıl Bayrak okuru serbest bırakıldı.

***

Dün gerçekleştrilen polis saldırısının ardından bugün sabah erken saatlerde Tuzluçayır'a gelen Mamak Belediyesi'ne bağlı ekipler Tuzluçayır Direniş ve Dayanışma Çadırlarını boşaltmak istedi. Çadırlara dönük saldırıya karşı çıkan bir BDSP'li ve bir Kızıl Bayrak okuru belediye aracına müdahale ederken gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar polis aracında bekletildiler ve darp edildiler. Şu an Tuzluçayır mahallesi çevik kuvvet polisleri ve TOMA'lar tarafında ablukaya alınmış durumda. Bekleyiş devam ediyor.

kızılbayrak

Son Güncelleme: 08.09.2013 14:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177