banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
31 Mart 2016 Perşembe 16:28
'Mal ticaretimizin cari açığa olumlu katkısı devam edecek'
banner188
banner213
banner230

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, 'Dış tecim açığındaki daralma ve ihracatın ithalatı istikbal oranındaki yükseliş sene süresince sürerek, servet ticaretimizin akan açığımıza müspet yardımı bitmeme edecektir' değerlendirmesinde bulundu.

Elitaş, yazılmış açıklamasında, Türkiye İstatistik Kurumu kabilinden açıklayan bu senenin küçük ay ayına bağlı aut tecim verilerini değerlendirdi.

Şubat ayında ihracatın güzeşte senenin bire müşterek ayına mucibince yüzdelik 1,4 artarak 12 bilyon 406 milyon dolar, ithalatın ise yüzdelik 8,1 azalarak 15 bilyon 571 milyon dolar bulunduğunu hatırlatan Elitaş, sonunda bahis konusu ayda aut tecim açığının yüzdelik 32,8 azalarak 3 bilyon 165 milyon dolar seviyesine gerilediğini kaydetti.

Türkiye'nin aut ticaretinin, toptan gelişmelerdeki aksi eğilime ek kendisine alanında yaşanmış olan aksi politik gelişmelerden de etkilendiğine ayraç fail Elitaş, topu topu bu gelişmelerle irtibatlı kendisine ihracatın bu yıla düşüşle başladığını fakat şubatta bu aksi eğilimin gene pozitife döndüğünü tabir etti.

Mustafa Elitaş, şöyleki bitmeme etti:

'Bu senenin küçük ay ayında aut tecim açığındaki yüzdelik 32,8'lik düşme enikonu müspet müşterek gelişmedir. Bu sayede küçük ay ayında ihracatımızın ithalatı istikbal payı güzeşte yılki yüzdelik 72,2 düzeyinden yüzdelik 79,7 seviyesine yükselmiştir. Yine benzeri halde evvel dü ayda ihracatımızın ithalatı istikbal payı 2015 yılındaki yüzdelik 73 düzeyinden yüzdelik 75,7 seviyesine yükselmiştir. Bu durum, toptan durgunluğa karşın ihracatçılarımızın şişman fedakarlıklar gösterdiğine ve değerli olduğuna ayraç etmektedir. Diğer yandan ihracatın ithalatı istikbal oranındaki artış, akan açığımızın düşürülmesi hedefini çelimli müşterek halde desteklemektedir. 2016 yılının tamamında bu eğilimin bitmeme edeceğini kestirim ediyoruz.'

Elitaş, 'Önümüzdeki çağda Türkiye'deki teknoloji, bellik ve dizayn altyapısını geliştirecek acemi yatırımların devreye girmesiyle ve Bakanlığımız kabilinden yürürlüğe konulacak acemi plan ve çalışmalarla ihracatımızın toptan performansı aşırı henüz dobra seviyelere yükselecektir. Dış tecim açığındaki daralma ve ihracatın ithalatı istikbal oranındaki yükseliş sene süresince sürerek, servet ticaretimizin akan açığımıza müspet yardımı bitmeme edecektir' ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 31.03.2016 16:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol