banner200
banner222
05 Haziran 2014 Perşembe 10:09
Mahkeme, trans olmayı cinayette ‘haksız tahrik’ saydı
banner188
banner213
banner230

Avcılar’da geçen sene dövülerek öldürülen trans kadın Seda’nın katiline haksız tahrik ve iyi hal indirimi verildi. Mahkeme, Seda’nın trans olmasını gerekçe olarak gösterdi

Avcılar’da geçen sene dövülerek öldürülen trans kadın Seda’nın cinayet davası sonuçlandı.

Mahkeme Seda’nın katiline haksız tahrik ve iyi hal indirimi verirken gerekçede “‘maktülün travesti olduğu ve kendisine ilişki teklif ettiği için o kızgınlıkla darp ettiği’ ifadeleri yer aldı.

Seda, 2012 yılında translara karşı saldırıların yaşandığı ve evlerinin ‘fuhuş’ gerekçesiyle mühürlendiği, Avcılar Meis Sitesi’nde arkadaşlarının evinde oturuyordu. Seda, 1 Mart 2013 tarihinde sokakta dövülmüş halde bulunduktan sonra öldü.

Cinayet suçundan yargılanan Ramazan Soybozkurt, savunmalarında maktulü ilişki teklif edince öfkelenerek darp ettiğini, öldürme kastı bulunmadığını iddia etmişti. Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, 26 Şubat 2014 tarihinde karar çıktı. Mahkemenin gerekçeli kararında ise haksız tahrik indirimine gerekçe olarak maktulün trans olması gösterildi.

Sanık Soybozkurt’a, “ifadesinin doğru olma ihtimali” göz önünde bulundurularak, haksız tahrik indirimi verildi. Kararda, tahrik indirimi nedeniyle istenen müebbet hapis cezası 18 yıla düşürüldü; ceza sonra “iyi halden” 15 yıla indirildi.

Kaynak: İMC TV

banner229
Son Güncelleme: 05.06.2014 10:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol