banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
14 Ocak 2016 Perşembe 15:09
Mahir Ünal'dan Avrupa'ya turizm çıkarması

Rusya ile yaşanmış bulunan tayyare krizinin arkası sıra Türk turizmi, Avrupa pazarına açılmaya hazırlanıyor.

AA muhabirinin Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinden almış olduğu bilgiye göre, Türkiye'nin 24 Kasım'da iklim bölgesini ihlal fail Rus uçağını düşürmesinin arkası sıra dü abuhava ortada yaşanmış bulunan gerginlikten etkilenen sektörlerin başlangıcında gezim arazi aldı.Bu kapsamda Bakanlık, krizden Türk turizminin negatif etkilenmemesi gibi ayrımlı pazarlara kalkınmak düşüncesince çalışmalara başladı. İlk erek namına Avrupa ülkelerine sağ açıklık faaliyetlerine mücahede verildi.

Ünal, 4 Avrupa ülkesini henüz görüşme edecek

Avrupalı kesim temsilcileriyle musahabe kapsamında Bakan Ünal, 20 Ocak'ta Almanya'nın Frankfurt kentinde bölgenin önde mevrut devir operatörleriyle görüşecek, amme ve hususi sektördeki paydaşlarla ortak araya gelecek.Ünal, görüşmelerde, 2016 yılı gezim sezonunda devir operatörleri ve acentelerle beraberce geliştirilecek planlar ve planlar üzerine bilim verecek.Almanya'nın arkası sıra İspanya'nın Madrid kentinde 21-22 Ocak'ta düzenlenecek Fitur Turizm Fuarı'na da katılacak Ünal, Dünya Turizm Örgütü'nü (DTÖ) de görüşme edecek.DTÖ Başkanı Taleb Rifai ile de görüşecek bulunan Ünal, evren turizmini negatif etkileyen düzenlilik meselelerini konuşarak Türkiye'nin mevzuya yaklaşımını ve pozisyonunu anlatacak. Ünal, fuarda, nice mevkidaşıyla görüşerek Türkiye'nin gezim alanı üzerine detayları ortak numara vasıtasız aktaracak.Bakan Ünal, Avrupa turu kapsamında bu ay içinde İngiltere ve İsveç'i de görüşme edecek.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 14.01.2016 15:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177