banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
01 Haziran 2016 Çarşamba 15:32
Kurşunlu Camisi'nin fotoğraflarının yer aldığı sergi açıldı
banner188
banner213
banner230

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'lı teröristlerce iki kez ateşe verilen tarihi Kurşunlu Camisi'nin fotoğraflarının yer aldığı sergi açıldı.

Fatih Paşa Mahallesi'nde, 1516-1521 yıllarında dönemin Diyarbakır Valisi Bıyıklı Mehmet Paşa tarafından yaptırılan, kubbelerinin kurşunla kaplı olması nedeniyle "Kurşunlu Cami" diye anılan Fatihpaşa Camisi'nin, PKK'lıların saldırısı öncesi ve sonrasındaki fotoğrafları sergilendi.

Sergi, Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Galerisi'nde izlenime sunuldu.

Sergiyi düzenleyen fakültenin Öğretim Üyesi Doç. Dr. İrfan Yıldız, AA muhabirine, terör saldırısında ateşe verilmesi nedeniyle caminin birçok bölümünün tahrip olduğunu, bu nedenle büyük üzüntü yaşadığını söyledi.

Tahrip edilen yerleri hafızalarda canlandırmak için sergiyi açtıklarını dile getiren Yıldız, "Camiyi, fotoğraflarla geçmişten günümüze getirmeye çalıştık. Bu nedenle Vakıflar Genel Müdürlüğünden aldığımız, 1940 ile 1960 yıllarına ait iki fotoğrafa da yer verdik." dedi.

Yıldız, 2009'dan 2015'e kadar caminin hasar görmemiş halini de fotoğrafladığını anlatarak, "Her ne şartlarda olursa olsun, insanların mabetlerine el uzatılmaması gerekir. İnsanlar, kültürleriyle yaşar, gelecek nesillere iz bırakır. Bir toplumu yok etmek istiyorsanız en kolay yolu, kültürünü yok etmektir. Kültürünü yok ederseniz, o toplumun izlerini çok kısa sürede tarihten silebilirsiniz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 01.06.2016 15:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol