banner200
banner235
banner225
17 Ekim 2011 Pazartesi 14:53
Kullanıcı ölünce internet hesapları ne olur?
banner188
banner213
banner230
Dijital ortamdaki varlıklar her geçen gün artarken bunlara ilişkin bir vasiyet de düzenlenmesi gerekebilir. Dijital mal varlıklarının sorumluluğunu üstlenmeyenlerin öldüklerinde bu varlıkları kaybetme hatta akrabalarına ödenmemiş fatura bırakmasının dahi mümkün olabileceği uyarısı yapıldı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye Avukat Matthew Strain, müşterilerine dijital mirasları konusunda tavsiyelerde bulunduğunu ve vasiyetnamelere ekler düzenlediğini bildirdi.
Strain, "Her geçen gün daha fazla miktarda fotoğraf, müzik ve kitap internet ortamında depolanır oldu. Tümü dijital formatta. Dolayısıyla insanlar öldükten sonra bunlara ne olacağı sorusu da giderek daha fazla önem kazanıyor" dedi.

Haberde, internetteki kimi dijital fotoğraf ya da videoların, uygulamaların parasal değerinin de olduğuna işaret edilerek, dijital mal varlıklarının sorumluluğunu üstlenmeyenlerin öldüklerinde bu varlıkları kaybetme hatta akrabalarına ödenmemiş fatura bırakmasının dahi mümkün olabileceği belirtildi.

Ayrıca, iCroak adlı internet sitesinin dijital malvarlıklarının öldükten sonra idare edilmesini isteyenlere özel hizmet verdiği ifade edilerek, kullanıcılar malvarlıklarını kategorize ederek "koruyucu" ya da "vasi" hesaplar oluşturabildiğine dikkat çekildi.

-UTANDIRABİLECEK HESAPLAR SİLİNEBİLİR-

Koruyucu ya da vasi seçilen kişiye özel kullanıcı adı ve şifresi gönderildiği ve bu kişinin, dijital mirası ancak kendisini bu göreve atayan kişinin ölüm belgesi doğrulandığında görebileceği belirtildi.

Öte yandan, internet sitesinin, kimsenin görmesinin istenmeyeceği ya da utandırabilecek hesaplar için ise öldükten sonra tüm bilgilerin silinmesini sağlayabilecek bir seçenek de sunduğu vurgulandı.


Anka
banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol