banner200
banner216
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
06 Aralık 2017 Çarşamba 17:47
'Kudüs'ün statüsü müzakere edilmiş bir çözümle belirlenmeli'
banner188
banner213

LONDRA

İngiliz parlamentosunda haftalık "Başbakana Sorular" oturumunda bir soru üzerine, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma yönündeki planıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İngiltere Başbakanı Theresa May, bu konuyu ABD Başkanı ile görüşme niyetinde olduğunu ifade etti.

"Ancak bizim pozisyonumuz değişmiş değil." diyen May, geçmişe dayanan ve son derece açık bir pozisyonumuz var, o da Kudüs'ün statüsünün İsrail ve Filistin arasında müzakere edilmiş bir çözüm çerçevesinde belirlenmesi ve Kudüs'ün nihai olarak İsrail ve Filistin devletlerinin paylaştığı başkent olması gerektiğidir." diye konuştu.

Kudüs'ün öneminin farkında olduklarını ifade eden May, İngiltere'nin görmek istediğinin "egemen ve yaşayabilir bir Filistin ile güven içinde bir İsrail’i" içeren iki devlet temelinde bir çözüm olduğunu söyledi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Boris Johnson, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere bulunduğu Brüksel'de Trump'ın Kudüs planına ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Başkanın tam olarak ne söyleyeceğini bekleyip görelim." ifadesini kullanan Johnson, "Ancak duyduğumuz haberleri kaygıyla izliyoruz çünkü Kudüs'ün İsrailliler ile Filistinler arasındaki nihai bir çözümün parçası olması gerektiğini düşünüyoruz." diye konuştu.

Johnson, İngiltere'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımak gibi bir planı olmadığını sözlerine ekledi.

Muhabir: Tayfun Salcı

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 06.12.2017 17:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner212