banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
09 Haziran 2016 Perşembe 15:17
'Küçük Venedik' kültür turizmine kazandırılacak
banner188
banner213
banner230

Uludağ Üniversitesi () Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen arkeolojik çalışmalarla, "Küçük Venedik" olarak nitelendirilen Nilüfür ilçesindeki Gölyazı Mahallesi, kültür turizmine kazandırılacak.

UÜ'den yapılan açıklamaya göre, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru ile Genel Sekreter Prof. Dr. İsmail Sağlam, üniversite öncülüğünde ve Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Şahin'in danışmanlığında Gölyazı'da yürütülen arkeolojik çalışma bölgelerini ziyaret etti.

Ziyaretçilere bölge ve çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Şahin, üç tarafı sularla çevrili Gölyazı'nın doğası ve tarihi eserleriyle çok önemli bir yer olduğunu söyledi.

2016 yılı çalışmalarının antik kente de ismini veren Apollon'un tapınağının bulunduğu Uluabat Gölü'ndeki Kız Ada üzerinde başladığını dile getiren Şahin, şöyle devam etti:

"Kıyıdan 1 kilometre açıkta yer alan ada üzerinde Apollon'a ait bir mabedin bulunduğu bilinmektedir. Kalıntıların ilk çizimleri 1800'lü yıllarda burayı ziyaret eden Fransız gezginler M.P. Le Bas ve S. Reinach tarafından yapılmıştır. Bunun dışında tapınak ve kutsal alanla ilgili günümüze ulaşan herhangi bir bilgi ve belge bulunmamaktadır. Günümüze kadar yoğun bitki örtüsü altında kalan ada, tarihinde ilk defa Arkeoloji Bölümü tarafından geliştirilen projeyle kapsamlı bir şekilde otlardan temizlenmeye başlamıştır. Ot temizliğinden sonra, çevre düzenlemesi yapılarak adanın kültür turizmine kazandırılması hedeflenmektedir."

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 09.06.2016 15:17
Anahtar Kelimeler:
ÇalışmaArkeoloji
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol