banner200
banner222
23 Eylül 2012 Pazar 11:47
	Koyun ve keçiler elektronik kimlikle takip edilecek
banner188
banner213
banner230
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hayvan hareketlerini takip etmek amacıyla yeni doğacak küçükbaş hayvanlara çipli kulak küpesi takacak. Sistemle hayvan hastalıklarıyla etkin mücadelenin yanı sıra hayvancılık desteklemelerinin dağıtımında da kolaylıklar sağlanacak.

Bakanlık tarafından 'Koyun ve Keçilerin Elektronik Kimliklendirilmesi ve Kaydı Projesi' kapsamında, güvenilir verilerin bulunduğu elektronik bir kayıt sistemi oluşturulacak. 28 milyon 900 bin Euro'su Avrupa Birliği tarafından karşılanacak olan projenin toplam maliyeti 34 milyon 100 bin Euro olacak. Proje için 24 milyon 200 bin adet elektronik kulak küpesi ile 5 bin el terminali (okuyucu) alınacak.

Proje kapsamında, iki yıl içinde 24 milyon 200 bin koyun ve keçinin elektronik ortamda kimliklendirilmesi ve kaydı yapılacak. Ayrıca, tedarik edilecek el terminallerinin yazılımı mevcut koyun ve keçi ulusal kayıt sisteminin yazılımı ile uyumlu hale getirilecek. Projeyle, hayvancılık işletmelerinde küpelenen, aşılanan, sağlık muayenesi yapılan veya sevk edilen hayvanların kayıtları hatasız bir şekilde yerinde yapılabilecek.

Sistemin devreye girmesiyle, hayvan hastalıklarıyla etkin mücadelenin yanı sıra hayvancılık desteklemelerinin dağıtımında da kolaylıklar sağlanacak.


banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol