banner200
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
20 Eylül 2017 Çarşamba 12:37
Köy çocuklarının orkestrası belgesele konu oldu
banner188
banner213

DENİZLİ-Sebahatdin Zeyrek

Muş'un Varto ilçesinde taşımalı eğitim verilen köy okulundaki yetenekli öğrencilerden oluşturulan 40 kişilik orkestranın kuruluş hikayesi, belgesele konu oldu.

Hamurpet Ortaokulunda görev yapan İzmirli müzik öğretmeni Aslı Tanrıkulu'nun tahta, leğen ve bidonlarla müzik yapmaya çalışan yetenekli çocuklarla önce ritim grubu oluşturması, daha sonra da orkestra kurmasından etkilenen yönetmen Jale İncekol, bu başarıyı anlatan belgesel çekmeye karar verdi.

Denizli'den 4 kişilik ekiple Muş'a giden İncekol, öğretmen ve çocuklarla bir araya geldi. Onlara belgesel projesini anlatan İncekol, olumlu yanıt alınca da çekimlere başladı.

"Müzikli Bir Hikaye" adı verilen çalışmada, öğretmen Tanrıkulu'nun okula atanmasıyla başlayan süreç, öğrencilerin müziğe ilgisi ve enstrümanlarla tanışmaları konu ediliyor.

Çekimleri 1 hafta süren filmde 40 öğrenci, aileler ve öğretmenler rol aldı. 33 dakikalık belgesel filmin ulusal ve uluslararası festivallerde gösterilmesi planlanıyor.

"Çocukların enerjileri mükemmeldi"

Yönetmen İncekol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aileler ve öğrenciler bize çok yardımcı oldu. Çocuklar çok doğal ve enerjileri mükemmeldi. Hayata umutla bakıyorlardı. Aslı öğretmenin öğrencilerin elinden tutmasıyla zincirleme oluşan bu yolculuk herkes tarafından takdir edildi." dedi.

Aslı öğretmenin başarısına tanıklık eden ve bunu öğrenenlerin bir kısmının "Ben de böyle bir şey yapabilirim" demesinin kendisi için büyük kazanım olacağını vurgulayan İncekol, "Filmi, başka Aslı öğretmenler ortaya çıkıp bu gibi çocukların elinden tutsun diye hazırladım." diye konuştu.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 20.09.2017 12:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol