banner200
banner235
banner225
04 Ocak 2013 Cuma 13:30
Komisyon yeniden start aldı!
banner188
banner213
banner230
 Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda vekillerin görevleriyle bağlantılı olan Meclis dışındaki açıklamalarından hukuki ve cezai açıdan sorumlu tutulmaması kararlaştırıldı... 

Liderlerin onayı ile çalışmalarını sürdürme kararı alan Uzlaşma Komisyonu’nda, ‘yasama’ bölümünün maddelerinin yazımı yeniden start aldı. Yazım alt komisyonu dünkü 6 saatlik toplantısında “Milletvekilliği ile bağdaşmayan işler” başlıklı maddenin müzakerelerini tamamlarken, özellikle ‘tutuklu milletvekilleri’ sorununun çözümü için adres gösterilen ‘yasama sorumsuzluğu ve dokunulmazlığı’ maddesinin de görüşmelerine başladı. Komisyonda 4 partinin mutabakatıyla ‘kürsü dokunulmazlığı’ olarak bilinen milletvekillerinin ‘yasama sorumsuzluğunun’ kapsamının genişletilmesine karar verildi. Buna göre milletvekilleri ‘görevleriyle bağlantılı olmak’ şartıyla Meclis dışındaki açıklamalarından dolayı hukuki ve cezai açıdan sorumlu tutulamayacak. Anayasada bu sorumsuzluğun kapsamı TBMM kürsüsü ile sınırlı. 

‘Hakan Şükür’ düzenlemesine itiraz

Komiyonda daha önce görüşmelerine başlanan ‘Milletvekilliği ile bağdaşmayan işler’ başlıklı maddenin müzakereleri de tamamlandı. Görüşmeler sırasında CHP maddede “Milletvekilleri bu sıfatlarından kaynaklanan konum ve yetkilerini kendilerine çıkar ve yarar sağlamak amacıyla kullanamaz, üçüncü kişilere doğrudan veya dolaylı ücretli iş yapamaz” hükmünün yer almasını önerdi. MHP ve BDP de bu öneriye destek verdi. Ancak AK Parti, “Öneri prensipte doğru olmakla birlikte bu bir anayasa sorunu değil, yasa sorunudur” diyerek, böyle bir fıkranın metne girmesine itiraz etti. AK Parti’nin itirazı üzerine CHP’li Atilla Kart, özel bir TV kanalında yorumculuk yapması tartışma konusu olan AK Partili Hakan Şükür’ü örnek göstererek, “Arkadaşın durumu TBMM Başkanını ve personelini zan altında bırakır noktada. Bunun için Anayasal olarak konuyu düzenlemek zorundayız” görüşünü dile getirdi. Müzakerelerin ardından AK Parti’nin itirazı uzlaşmazlığı gösterir şekilde kırmızı paranteze alındı. CHP, BDP ve MHP’nin destekleği hüküm ise taslakta ‘yeşil’ renkte yer aldı.

Şebnem HOŞGÖR / VATAN
banner229
Son Güncelleme: 04.01.2013 13:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol