banner200
banner222
30 Nisan 2014 Çarşamba 16:36
'Kırmızı fularlı kız'a 5 yıl hapis istendi
banner188
banner213
banner230

  Hatay'daki izinsiz gösterilerde Ahmet Atakan'ın yaşamını yitirmesini protesto için Antalya'da yapılan eylemde şehiriçi karayolunu trafiğe kapattıkları iddiasıyla haklarında 'Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşe katılmak' suçlamasıyla dava açılan 5 kişinin yargılanmasına başlandı.

Antalya 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada, kırmızı fularının sosyalizmi simgelediği yönünde polis sorgusunda ve savcılık iddianamesinde suçlamalar yöneltilen sanıklar Ayşe Deniz Karacagil, Mustafa Cihan Yılmaz, Hacı Bey Temur, Naim Doğan ve Ersin Elyakut hazır bulundu. Savcılığın iddianamesinde Karacagil, Yılmaz, Temur, Doğan ve Elyakut hakkında 2911 Sayılı Toplantı ve Yürüyüş Kanunu'na muhalefet suçundan 1-3 yıl, Ak Parti'ye ait standa zarar verdikleri gerekçesiyle mala zarar vermekten 2 yıl olmak üzere toplam 5 yıla kadar hapis istendi.

İFADE VERMEYİ REDDETTİLER
Duruşmada sanıklardan Ersin Elyakut, evine giderken polislerin kendisi hakkında işlem yaptığını, olaylara katılmış olsa da bunun demokratik hakkı olduğu yönünde ifade verdi. Diğer 4 sanık ise zaten aynı olaya ilişkin haklarında açılmış bir dava olduğunu belirterek, ifade vermeyi reddetti. Mahkeme, davayı 13 Haziran 2014 tarihine erteledi.

AYNI EYLEME 2 DAVA
Sanıkların avukatı Hakan Evcin, iddianamedeki suçlamaya göre 5 yıla yakın hapis cezası istendiğini belirterek, Karacagil ve Yılmaz'ın, davası görülmekte olan bir olaya ilişkin haklarında ikinci kez dava açılıp yargılandıklarını, bu yüzden ifade vermediklerini kaydetti. Aynı olay, aynı suç iddiasından ikinci bir dava olamayacağını dile getiren Evcin, "Kanunen bu davanın reddi gerekiyor" dedi.

"SAVCILARIN BİRBİRİNDEN HABERİ YOK"
Avukat Evcin, "İlk davayı açan terörle mücadele kanununa ilişkin yetkilendirilmiş savcı. Bu ikinci davayı açan ise örgütlü suçlar savcısı. Savcıların olaylardan ve birbirinden haberi yok. Zaten sorgulama yapılsa veya basını takip etseler bu davanın açıldığını görecekler" diye konuştu.yurtgazetesi.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 30.04.2014 16:39
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol