banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
21 Şubat 2016 Pazar 12:07
Kırmızı ette 'tavan fiyat'a uyup indirime gittiler
banner188
banner213
banner230

BALIKESİR/BURSA - SERHAT BUĞRA ŞENKÖKCÜ - CEM ŞAN

Balıkesir ve Bursa'da birtakım kasaplar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in kırmızı etle ilgili tavan fiyat açıklamasının arkası sıra fiyatlarda indirim yaptı. Söz konusu dü ilde birtakım kasaplar, Çelik'in açıklamasının arkası sıra kuşbaşı, kıyma denli al et ürünlerinde indirime tedricen fiyat etiketlerini değiştirdi.

Balıkesir'de fiyatlarda indirime revan kasaplardan bulunan ve Burhaniye ilçesinde çalışkanlık yayınlayan İsmail Tunca, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının belirlediği tavan tutarları öğrendikten sonradan etiketlerinde değişikliğe gittiklerini söyledi.

Daha ilk piyasada 40 teklik bulunan dana kıymayı 37 liraya sattığını, tavan fiyat uygulamasını öğrenince 32 liraya düşürdüğünü tamlayan Tunca, şunları kaydetti:

'Et ve kıymayı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in açıklamasının arkası sıra 5 teklik ucuza satmaya başladık. Bakanımızın birlikte lafıyla bu indirimi yaptık. Bakanımız, 'Bunu tezvir olsun sanarak söylemiyoruz. Sözümüzün arkasındayız' demişti ve o henüz sözünü bitirmeden fiyatlarımızda 5 teklik indirim yaptık. Kardeşim Ahmet Tunca ile işlettiğimiz kasapta şu anda kuşbaşı etin kilosu 34, kıymanın kilosu da 32 lira. Yılbaşında fiyatlar az buçuk yükselmişti ancak gelecek günlerde az buçuk henüz düşecek.'

'Elimizden geldiğince bu fiyatlarla bitmeme edeceğiz'

Bursa tarz Osmangazi ilçesinde dükkanı mevcut etçi Ahmet Taşa da et ve kıyma fiyatlarında indirim yaptıklarını dile getirdi.

Tavan fiyatların da altında satı yaptıklarını tabir fail Taşa, 'Dana kıymayı 28, dana kuşbaşını ise 30 liradan satıyoruz. Müşteriler, etin hastalık bu denli ehven bulunduğunu soruyor. Fiyatların ehven bulunduğunu görür görmez alavere dalavere bulunduğunu düşünüyorlar. Biz de hem lansman gayeli bununla beraber Bakanlığın açıklamış olduğu rakamların altında satı yaptığımızı söylüyoruz' sanarak konuştu.

Her yerde bire birlikte fiyatların görülemeyebileceğini, kaliteye mucibince farklılıklar olabileceğini özetleyen Taşa, 'Kırmızı ette fiyatlar nitelik nitelik değişiyor. Elimizden geldiğince sirkülasyonu sağlayarak bu fiyatlarda bitmeme etmeyi düşünüyoruz' dedi.


Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 21.02.2016 12:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol