banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
02 Haziran 2016 Perşembe 12:42
Kiraz üreticisi Çin pazarından umutlu

Türkiye'nin kiraz üretiminin yüzde 10'unun gerçekleştirildiği Afyonkarahisar'ın Sultandağı ilçesinde hasat sezonuna, yüksek rekolte beklentisiyle giren kiraz üreticileri, bu yıl ilk kez Çin'e de ihracat yaparak daha fazla gelir sağlamayı umut ediyor.

Bazı türlerde kiraz hasadının başladığı Sultandağı'nda ihraçlık "napolyon" cinsi kirazın hasat edilmesiyle ihracatta hareketli günlerin yaşanması bekleniyor.

Avrupa'ya gönderilen yüksek kalibre kirazın yanı sıra geçen yıl Çin ile imzalanan protokol kapsamında, bu ülkeye de meyve göndermeye hazırlanan üreticiler, bu sayede düşük kalibre kirazda da ihracat fırsatı doğacağını tahmin ediyor.

Sultandağı Kiraz Kooperatifi ve Sultandağı Belediye Başkanı Osman Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kirazın tanıtımını yapmak için 2013 yılında kooperatif başkanı olarak Çin'e gittiğini söyledi. Çin'de 7 şehrin ticaret odası başkanı ve belediye başkanına Türk kirazını anlattıklarını belirten Acar, "Daha sonra Antalya'daki G20 zirvesinde 2 ülke arasında gıda anlaşması imzalandı." dedi.

Acar, Çin'e ihracat konusunda çok güzel gelişmeler olduğunu ifade ederek, "Bugüne kadar Çin'den en az 5-6 heyetle görüştüm. Hala gelen heyetler var. Firmalar görüşüyor. İnşallah bu yıl firmalar aracılığıyla Çin'e kiraz göndereceğiz." diye konuştu.

25 bin ton civarında ürün bekleniyor

Acar, bu yıl 25 bin ton civarında ürün elde etmeyi beklediklerini belirterek, kalibre bakımından henüz bir değerlendirme yapmalarının mümkün olmadığını söyledi. Acar, ürün çok fazla olduğu zaman kalibrenin yeterli olmayabildiğini, ama bu yıl alacakları ürünün geçen yıldan çok daha iyi olacağını düşündüklerini ifade etti.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 02.06.2016 12:42
Anahtar Kelimeler:
KirazÜreticiÇinUmut
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177