banner200
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
02 Haziran 2016 Perşembe 12:42
Kiraz üreticisi Çin pazarından umutlu
banner188
banner213

Türkiye'nin kiraz üretiminin yüzde 10'unun gerçekleştirildiği Afyonkarahisar'ın Sultandağı ilçesinde hasat sezonuna, yüksek rekolte beklentisiyle giren kiraz üreticileri, bu yıl ilk kez Çin'e de ihracat yaparak daha fazla gelir sağlamayı umut ediyor.

Bazı türlerde kiraz hasadının başladığı Sultandağı'nda ihraçlık "napolyon" cinsi kirazın hasat edilmesiyle ihracatta hareketli günlerin yaşanması bekleniyor.

Avrupa'ya gönderilen yüksek kalibre kirazın yanı sıra geçen yıl Çin ile imzalanan protokol kapsamında, bu ülkeye de meyve göndermeye hazırlanan üreticiler, bu sayede düşük kalibre kirazda da ihracat fırsatı doğacağını tahmin ediyor.

Sultandağı Kiraz Kooperatifi ve Sultandağı Belediye Başkanı Osman Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kirazın tanıtımını yapmak için 2013 yılında kooperatif başkanı olarak Çin'e gittiğini söyledi. Çin'de 7 şehrin ticaret odası başkanı ve belediye başkanına Türk kirazını anlattıklarını belirten Acar, "Daha sonra Antalya'daki G20 zirvesinde 2 ülke arasında gıda anlaşması imzalandı." dedi.

Acar, Çin'e ihracat konusunda çok güzel gelişmeler olduğunu ifade ederek, "Bugüne kadar Çin'den en az 5-6 heyetle görüştüm. Hala gelen heyetler var. Firmalar görüşüyor. İnşallah bu yıl firmalar aracılığıyla Çin'e kiraz göndereceğiz." diye konuştu.

25 bin ton civarında ürün bekleniyor

Acar, bu yıl 25 bin ton civarında ürün elde etmeyi beklediklerini belirterek, kalibre bakımından henüz bir değerlendirme yapmalarının mümkün olmadığını söyledi. Acar, ürün çok fazla olduğu zaman kalibrenin yeterli olmayabildiğini, ama bu yıl alacakları ürünün geçen yıldan çok daha iyi olacağını düşündüklerini ifade etti.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 02.06.2016 12:42
Anahtar Kelimeler:
ÇinUmutÜreticiKiraz
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol