banner200
banner222
26 Aralık 2012 Çarşamba 11:53
Kiracıyı yakan karar
banner188
banner213
banner230
Bir kira yılı içerisinde iki kez ihtar almasının ardından ödeme yapan kiracının tahliyesi için açılan davayı reddeden yerel mahkeme kararı bozdu.

Yaptıkları sözleşmeye göre her ayın 1′inde ödeme yapması gereken 20 yıllık kiracı, 2010 Nisan ayı kirasını 1′inden 6′sına kadar ödemeyince ev sahibi noter aracılığıyla ihtar çekti. İhtarın ardından ödeme yapan kiracı, Temmuz ve Ağustos aylarındaki kirayı da geciktirince ev sahibi ikinci kez ihtar gönderdi.

Kiracı bu ihtarın ardından ödeme yaptı ancak ev sahibi kiracının evinden tahliyesi için dava açtı.

Kartal 3. Sulh Hukuk Mahkemesi, noter ihtarlarında verilen bir günlük ödeme süresinin hukuki sonuç doğurmayacağı gerekçesiyle davayı reddetti. Kararın temyize gitmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 6. Hukuk Dairesi, ‘İhtar tebliğinden sonra yapılan ödemeler, iki haklı ihtarın oluşmasına engel teşkil etmez. Süresiz sözleşmelerde ve kira parasının yıllık ödenmesi gereken hallerde ve bir yıldan kısa süreli sözleşmelerde iki haklı ihtar oluşmaz. Yasaya göre, tebliğ edilecek ihtarlarda Borçlar Kanunu’nun 260. maddesinde öngörülen şekil şartı aranmaz’  gerekçesiyle yerel mahkemenin kararını bozdu.

Gerekçede, her ayın 1′inde ödeme yapması üzerine sözleşme yapılan ve 1990 yılından beri devam eden duruma göre kiracının iki kez ihtarın ardından ödeme yaptığı hatırlatılarak, bu durumda iki haklı ihtar olgusunun gerçekleştiği ifade edildi.

banner229
Son Güncelleme: 27.12.2012 11:50
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol