banner237
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
21 Ocak 2016 Perşembe 10:02
Kıdem tazminatında yeni dönem başlıyor

Bireysel kıdem fonu sistemiyle milyonlarca işçiyi kapsayan, kazanılan hakların korunduğu, yeni işe girenin katılımının zorunlu olduğu kıdem hesabına geçiliyor.

Yeni modele göre, her çalışanın bireysel hesabı olacak. İşveren bireysel kıdem tazminatı hesabına her ay prim yatıracak. Bireysel emeklilik hesabı gibi kıdem fonuna da belli bir süre dokunulamayacak. Ancak sınırlı özel durumlarda erken çekme imkânı olacak.

Tazminat birikiminin bir kısmını fon, bir kısmını ise hesap sahibi yönetebilecek. A Haber'deki habere göre, BES şirketleri de kıdem tazminatı hesaplarını yönetmek için hazineden yetki alacak. Emeklilik şirketini işveren seçecek.

Çalışan birikimini tahvil, döviz, altın, hisse senedi, katılım bankası gibi istediği araçlarda değerlendirebilecek. Tercih yapmazsa bir bölümü kamu borçlanma araçlarına yatırılacak. Her ay sonunda hesabın hangi noktada olduğu ve neması takip edilebilecek.

Fon sistemiyle hem kazanılan hem de gelecek haklar korunacak. Yeni işe girenlerde fona katılım zorunlu, eski çalışanlarda isteğe bağlı olacak. Çalışanla işveren uzlaşırsa yeni sisteme geçiş de mümkün olacak. İşten ayrılma durumunda aynı hesap üzerinden kıdem hakkı sürecek. İşten çıkarılan gibi istifa eden de kıdemini alabilecek. Yeni sistemle bir gün çalışanın bile kıdem hakkı olacak.

Kaynak: HABER7.COM

Son Güncelleme: 21.01.2016 10:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol