banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim
Yeşim
22 Ekim 2015 Perşembe 11:53
'Kezzap' dehşetinde avukat şirketi savundu: Öğrenince çok şaşıracaksınız

İstanbul Ataşehir’deki bulunan ünlü Develi restoranda geçtiğimiz cumartesi günü meydana gelen olay iddialara göre şöyle gelişti; Restoran içerisinde çocuklara Oyun alanı olarak ayrılan bölüme gelen otuz yaşlarında kirli sakallı bir erkek, elindeki karton içerisinde bulunan sıvıyı çocukların üzerine attıktan sonra kayıplara karıştı. Saf asit olduğu belirlenen sıvının çocukların yüzlerine ve vücutlarına gelmesi sonucu 3,5 yaşındaki Y.K. vücudunda 3’ncü derece yanıkla Kartal Dr. Lütfi Kırdar Hastanesi’ne kaldırıldı.
 
BİR KİŞİ MERCEK ALTINDA
 
Vatan'ın haberine göre, restoranın kameralarının bakım nedeniyle kayıt dışında olduğu ortaya çıktı. Polis bunun üzerine bölgedeki bir benzinlik ile hastanenin kamera kayıtlarını incelemeye aldı. Burada yapılan incelemelerde olay saatlerinde restorandan hızla uzaklaşan bir kişi tespit edildi. Polis, avukat olan anne Işıl Güven ve ayrıldığı eşi psikiyatrist Cenk Kocakaya’nın dosyalarını da inceleme altına aldı. Saldırganın hedef gözettiği üzerinde duran polis annenin baktığı davaları ve babanın baktığı hastaları da araştırıyor. Bir bankada yönetici avukat olarak çalışan anne Işıl Güven’in ciddi bir tehdit almadığını ifade ederken, şirket adına yüklü miktarda anlaşmazlık davalarına baktığı öğrenildi. Annenin ise işinden dolayı bir saldırı olacağını düşünmediğini söylediği belirtildi. Öte yandan annenin bazı akrabalarıyla arasında sorun olduğunu belirten polis bu ilişkileri de inceleme altına aldı.
 
TEK GÖZÜNÜ KAYBETTİ, DİĞERİNDE GÖRME KAYBI VAR
 
 Olayda yaralanan 3.5 yaşındaki Y.K.’nın vücudunda 3’üncü derece yanık oluştuğu belirlendi. Yüz bölgesindeki derin yanıklardan dolayı önceki gece acil ameliyata alınan küçük çocuğun yapılan tüm müdahalelere rağmen sol gözünü kaybettiği belirtilirken diğer gözünde de yüzde 30 görme kaybı olduğu dile getirildi. İki ameliyat geçiren küçük çocuğun tedavisi hâlâ sürüyor. Kıyafetleri ve ayakkabılarında yanıklar oluşan E.E. ve B.Ö isimli iki çocuk ise taburcu oldu.
 
KÜÇÜK ÇOCUĞU HEDEF ALMIŞ
 
Habertürk'ün haberine göre İstanbul’da Develi Restaurant'ın oyun alanında çocuklara kimyasal saldırıyla ilgili, şüpheli isme ulaşıldı. İddiaya göre şüpheli saldırıda yaralanan 3 yaşındaki Y.K.’nın ailesinin tanıdığı bir isim. Y.K.’nın doktor babası Cenk K. olay anında restoranda olmadığını söyledi. Oğlunun yüzünde 3. derece yanıklar bulunduğunu vurgulayan baba, “İyileşmesi için 7-8 operasyon daha geçirmesi gerekecek. Muhtemelen yüzünde izler kalacak. Önümüzde uzun bir tedavi süreci var” dedi.
 
KAMELAR KAYIT YAPMAMIŞ!
 
16 güvenlik kamerasının kayıt yapmadığı ortaya çıkan restoranın avukatları Zekeriya Güngör ve Başar Gündüz ise yeni iddialarda bulundu. Saldırganın tespit edildiğini ancak henüz yakalanmadığını iddia eden Güngör, “Yaralanan çocuk ailesiyle aynı katta oturuyordu" dedi. Güvenlik zaafı olmadığını savunan Güngör, "Kameralarımızın çalışmadığını söyleyemeyiz. Olaydan üzüntü duyuyoruz” diye konuştu.
 
SALDIRGAN ERKEK
 
Gündüz ise “Saldırganın kimliği tespit edildi, öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız” ifadesini kullandı.  Habertürk'ün haberine göre ise şüpheli 1 ay önce ayrılan Işıl G. ile Cenk K. çiftinin tanıdığı bir kişi. Polis, restorana gelen ve giden tüm müşterilerin profillerini araştırdı. Restoran çalışanı bir kadın tanık saldırıyı bir erkeğin gerçekleştirdiğini söyledi.
 
RESTORANDA YAŞANAN DEHŞETİ BÖYLE ANLATMIŞTI
 
Olay anında bulunan bir kadın şunları söylemişti: "O akşam oyun odasında yetişkin yabancı biri, 3,5 yaşındaki bir çocuğun üstüne karton bardak ile saf asit döktü. Etrafa saçılan asit ile orada bulunan bütün çocukların çorapları yırtıldı, ayakları yandı ve o kızın canının yanması ile dokunduğu herkesin üstü pantolonu eli parçalandı ve yandı.


http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/392379/_Kezzap__dehsetinde_avukat_sirketi_savundu__Ogrenince_cok_sasiracaksiniz.html
Son Güncelleme: 22.10.2015 11:57
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177