banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
18 Mayıs 2016 Çarşamba 11:02
Kendi işini kurmak isteyen engellilere hibe desteği
banner188
banner213
banner230

Çalışma ve İş Kurumu Edirne İl Müdürlüğü, kendi işini kurmak isteyen engellilere ve engellilerin işe uyumları ile istihdamlarını sağlayacak projelere, finansal destek verileceğini bildirdi.

Çalışma ve İş Kurumu Edirne İl Müdürü Şengül Çildam, yaptığı yazılı açıklamada, girişimcilik eğitimi alan veya kuracağı meslekte eğitim almış engellilerden kendi işini kurmak isteyenlere toplamda 36 bin liraya kadar hibe desteği verileceğini belirtti.

Çildam, destek verilecek alanları şu şekilde aktardı:

"Kuruluş işlemleri desteği 2 bin lira, işletme gideri desteği 4 bin lira, kuruluş desteği ise işletmenin kuruluşundan itibaren 12 ay boyunca fatura karşılığı olmak üzere temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, sarf malzemesi, ofis malzemesi gibi maliyetler için en fazla 30 bin lira verilecek. Destek verilen proje kapsamında kurulan işletmenin kuruluş tarihinden itibaren en az 2 yıl fiili olarak faaliyetine devam etmesi şart olup, aksi durumun tespiti halinde kuruluş desteği olarak yapılan ödemeler yasal faizi ile birlikte geri alınacaktır.

Emekli olan engellilerin proje başvuruları da kabul edilmeyecek

Engelliler ikamet ettikleri il içinde uygulanmak üzere proje sunabilirler. Engelli bireylerin fiili olarak kendilerinin iş başında olacakları projeler desteklenecek olup, engelli birey adına vasi olanların kendi işini kurmasını amaçlayan projeler desteklenmeyecek. Ayrıca emekli olan engellilerin proje başvuruları da kabul edilmeyecektir."

Engellinin bir iş yerinde iş bulmasını, işe uyumunu, etkin ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayacak destek teknolojileri ile ilgili projelere de destek sunulacağını vurgulayan Çildam, engellilerin toplumsal entegrasyonuna ve rehabilitasyonuna hizmet eden, istihdam edilebilirliklerini artırmayı amaçlayan mesleki eğitim ve rehabilitasyon amaçlı projelere de finansal destek verilebileceğini ifade etti.

Çildam, engelli kişilerin, "www.iskur.gov.tr" adresinde bulunan başvuru rehberinde belirtilen kurallara uygun olarak hazırlanacak projelerini 10 Haziran'a kadar bulundukları ildeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine elden veya posta yolu ile teslim edebileceğini kaydetti.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 18.05.2016 11:02
Anahtar Kelimeler:
DestekProjeEdirneEngelli
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol