banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
28 Eylül 2016 Çarşamba 12:08
Kebap yasağına rağmen Avrupa'ya şiş ihracatı sürüyor
banner188
banner213
banner230


Kahramanmaraş'ta kebaplık şiş üretimi yapan firma, geçen yıl Fransa şimdi de İsviçre'de kebabın yasaklanmasına yönelik başlatılan kampanyaya rağmen özellikle Avrupa ve Ortadoğu'ya kebaplık şiş ihracatına devam ediyor.

Kentin tarihi Demirciler Çarşısı'nda 26 yıldır kebaplık şiş üretimi yapan Fahrettin Baltarlı, Avrupa ülkelerinde zaman zaman başlatılan kebabın yasaklanmasına yönelik kampanyalara rağmen ihracatını hiçbir düşüş yaşamadan sürdürüyor.

İsviçre, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerine şiş ihraç eden Baltarlı'nın, Ortadoğu ülkelerinde de önemli bir pazar payı bulunuyor.

İş adamı Baltarlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle Avrupa ülkelerinde zaman zaman kebabın yasaklanmasına ilişkin kampanyalarına rağmen şiş ihracatlarının aksamadan devam ettiğini söyledi.

Geçen yıl Fransa'da başlatılan kampanyanın ardından bu yıl da İsviçre'de kebabı yasaklama girişiminin olduğunu anımsatan Baltarlı, ülkelerin yasaklamalarına rağmen insanların kebap tüketmeye, kendilerinin de şiş üretimine devam ettiğini belirtti.

Türkiye'nin bütün illerine satış yaptıklarını dile getiren Baltarlı, şunları kaydetti:

"Kebaplık şişleri Kahramanmaraş'ta üretiyoruz, Hollanda, İsviçre, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerine ihraç ediyoruz. Ortadoğu'da da Irak ve Suudi Arabistan'a da önemli oranda ihracat yapıyoruz. Bugün Hollanda'ya da şiş satışı yaptık. Kebap yasağı olsa da bizim ihracatımız devam ediyor. Türkiye pazarın en büyüğü ancak Çin de pazardan pay almak için çalışıyor."

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 28.09.2016 12:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol