banner200
banner235
banner225
02 Ocak 2013 Çarşamba 10:09
KDV'ye yol ayarı!
banner188
banner213
banner230

RAHİM AK/HABERTÜRK

Bakanlar Kurulu bir süredir beklenen konutların ilk tesliminde KDV oranlarına karar verdi. Karara göre sadece 29 büyükşehirde 150 metrekerinin altında bile olsa lüks semtlerde KDV yüzde 18 olacak. Böylece İstanbul Beyoğlu, Kadıköy, Etiler, Levent gibi lüks semtlerde konutların satışında KDV yüzde 18 olacak. Küçük Çekmece, Avcılar, Bayrampaşa gibi orta düzey semtlerin vergisi ana caddeler hariç yüzde 8 olacak. Orta halli vatandaşların oturduğu bu semtlerde de ana caddelerde konut yapılıp satılması halinde vergi yüzde 18 olacak. Esenyurt, Sultanbeyli gibi ilçelerde ise bulvarlar ve ana caddelerde KDV yüzde 8-18 sokaklarda ise yüzde 1 olacak.
Bakanlar Kurulu konutların tesliminde uygulanacak KDV oranını arsa birim metrekare vergi değerine göre belirledi. Buna göre Emlak Vergisi Kanunu'na istinaden tespit edilen arsa birim metrekare vergi değeri; 500 lira ile bin lira (bin lira hariç) arasında olan konutların tesliminde yüzde 8 vergi oranı, bin lira ve üzerinde olan konutların tesliminde yüzde 18 vergi oranı uygulanacak.

LÜKS SEMTLERDE BİR KAÇ SOKAK KURTULDU
Getirilen düzenleme ile İstanbul, Ankara ve İzmir'de bilinen büyük caddelerde konut KDV'si yüzde 18 oldu. Arsa birim metrekare vergi değeri bin liranın altında olan bir kaç sokak yüzde 18'lik vergiden kurtulabildi. Örneğin İstanbul'un lüks semtlerinden Levent Büyükdere Caddesi, Bahçeşehir 1.Kısım, Dumlupınar Mahallesi hariç Kadıköy, Fetihtepe Mahallesi hariç Beyoğlu, Etiler, Bebek, Bakırköy gibi ilçelerde caddeler ve sokaklarda yapılan inşaatlardan yüzde 18 vergi alınacak. Bu semtlerde arsa birim metrekare değeri yüzde 18'in altında olan bir kaç sokak bulunuyor. Bunlardan birisi de Bebek'te Reşat Nuri Güntekin Sokak 600 liralık değer ile yüzde 18 değil yüzde 8 KDV'ye dahil oldu.

 


YENİDEN YAPILAN EVLER DAHİL
Bakanlar Kurulu kararına göre 16.05.2012 tarihli ve 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanun kapsamında rezerv yapı alanı ve risk alanı olarak belirlenen yerler ile riskli yapıların bulunduğu yerler hariç tutuldu. Yani kentsel dönüşüm bu kanun kapsamı dışında tutuldu. Ancak ruhsatı sonradan revize edilip inşaat kalitesinin yükseltilmesi halinde aynı KDV oranına tabi olacak.
Bakanlar Kurulu dün yayımladığı karar ile Emlak Vergisi'ne de yüzde 3.9 ek zam yaptı. Normalde Emlak Vergisi oranı yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılıyor. Ancak bu tutarı yeniden değerleme oranına kadar çıkarmaya Bakanlar Kurulu yetkili. Bakanlar Kurulu'da dün bu yetkisini kullandı. Yerel seçimlerin olacağı 2013'te belediyeler gelire ihtiyaç duyunca Emlak Vergisi oranı yeniden değerleme oranı kadar artırıldı. Böylece 2013'te Emlak Vergisi yüzde 3,9 yerine yüzde 7.8 artırıldı. Tüm Türkiye'de ev sahipleri emlak vegrisini yüzde 3.9 daha fazla ödeyecek. Bin TL emlak vergisi ödeyen vatandaşa fazladan 39 lira vergi ödeyecek.
 
KİM NE KADAR VERGİ ÖDEYECEK?
1-Büyükşehirlerde 150 metrekareden küçük konutların vergisi de yüzde 1'den yüzde 8 ve 18'e çıkarıldı
2-Küçük şehirlerde ise eskiden olduğu gibi 150 metrekareye kadar olan konutlarda yüzde 18, küçüklerde yüzde 1 vergi geçerli olacak.
3-150 metrekareyi aşan konutlar ise ister büyükşehirde ister küçük şehirlerde olsun yüzde 18 vergiye tabi olacak.

Yüzde 18 vergi ödeyecek olanlar            

İSTANBUL    

Bebek Arnavutköy caddesi            
Levent Büyükdere Caddesi            
Beyoğlu (Fetihtepe mahallesi hariç)            
Ulus            
Kadıköy(Dumlupınar mahallesi hariç)            
Bahçeşehir 1.Kısım            
Libadiye caddesi            
Göztepe Bosna Caddesi            

Yüzde 8 vegri ödeyecek yerler            
            
Avcılar            
Bayrampaşa            
Küçükçekmece            
Behçelievler(caddeler hariç)            
            
Yüzde 1 vergi ödeyecek ilçeler    

Esenyurt(Bulvar ve caddeler nariç)            
Acarlar sitesi            
Beykoz            
Sultanbeyli                 
            
ANKARA            

Yüzde 18 KDV uygulanacak caddeler            

Çankaya            
İran            
Simon Bolivar            
Cinnah            
Mevlana Bulvarı            
İnönü Bulvarı            
            
Yüzde 8 vergi ödeyecek yerler            
            
Çukurambar            
Balgat            
Cevizlidere            
Ümitköy            
İncek  


banner229
Son Güncelleme: 02.01.2013 10:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol