banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
08 Haziran 2016 Çarşamba 16:22
Kayyum kararının kaldırılması talebine ret
banner188
banner213
banner230

ANKARA

İpek ailesinin avukatının, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) destek sağladığı iddiaları soruşturulan Koza İpek Holding ve bağlı şirketlere tedbiren uygulanan "yönetim kayyum" kararının kaldırılması talebi reddedildi.

Cafer Tekin, Melek, Nevin ve Ebru İpek ile Pelin Zenginer'in avukatı Efsun Ünal, holdingin yönetimine kayyum atanması, uygulamanın devamı yönünde karar verilmesi halindeyse kayyum ücretlerinin yeniden belirlenmesi talebiyle başvuruda bulundu.

Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği, kayyum kararının kaldırılması talebini, "soruşturmanın halen devam etmesi, delillerin yeterince toplanmamış olması ve terörün finansmanını önlenmesi" gerekçesiyle reddetti.

İpek ailesinin kayyum ücretlerinin düşürülmesi talebinin de reddine karar verildi. Buna ilişkin kararda, hakimliğin daha önce bu konuda bilirkişi raporu aldığı ve buna göre ücretlerin, bilirkişi raporunda belirtilenin çok altında takdir edildiği bildirildi.

Kayyumlarda değişiklik

Holding avukatının, ortaklara kar payı dağıtılmaması yönündeki tedbir talebine yönelik başvuru da Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliğince karara bağlandı.

Hakimlik, "kayyum heyeti arasında daha uyumlu çalışmanın sağlanabilmesi ve bu sayede soruşturmanın daha sağlıklı yürütülebilmesi amacıyla daha uyumlu çalışacağı düşünülen yeni kayyumların eklenerek, heyetin yapısının değiştirilmesine" karar verdi.

Karar uyarınca kayyumlardan Hikmet Keleş'in tüm şirketler, Hamza Yanık'ın ise ATP Koza Turizm Seyahat ve Ticaret AŞ dışındaki şirketler yönünden kayyumluk görevleri sonlandırıldı.

Bu kişilerden boşalan kayyumluklara ise avukatlar Süleyman Ünlü ve Bülent Yağmur görevlendirildi.

Soruşturma

Koza İpek Holding'in FETÖ'ye destek sağladığı yönündeki iddiaları soruşturan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebiyle Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği, 26 Ekim 2015'te, holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atamıştı.

Başsavcılıktan soruşturmaya ilişkin daha önce yapılan yazılı açıklamada, "İlgili holding ve bağlı şirketlerin bilgisayarlarında yüzlerce sayfa himmet tablolarının yer aldığı, şirket binalarında 'himmet' adı altında toplanan altınların bulunduğu, toplanan himmetlerin altın üretiminden kazanılmış gibi gösterilerek paravan şirketler aracılığıyla aklandığı ve holdinge ait vakıflara aktarıldığı, bu şekilde tüm şüphelilerin fikir ve eylem birliği içinde FETÖ'ye finansal kaynak sağladıkları yönünde bilgi ve belgelerin bulunduğu saptanmıştır" ifadesine yer verilmişti.

Muhabir: Barış Kılıç,Zafer Fatih Beyaz

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 08.06.2016 16:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol