banner200
banner235
banner225
04 Temmuz 2014 Cuma 22:30
Kasım ayında erken genel seçim...
banner188
banner213
banner230
 Başbakan Erdoğan'ın seçimi kazanması halinde başbakanlık tartışmasını uzatmamak için AK Parti'nin kasım ayında erken genel seçim karara alabileceği konuşulurken, muhalefet cephesinde ise 'seçimi kim kazanırsa kazansın erken seçim kaçınılmaz' yorumları yapılıyor.

Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına aday olması ile birlikte Erdoğan sonrası AK Parti , başbakanlık ve erken seçim senaryoları tartışılmaya başlandı. Erdoğan’ın seçimi kazanması halinde geçiş dönemi Başbakanı olarak Mehmet Ali Şahin ve Binali Yıldırım’ın adı ön plana çıkarken, daha sonra ise partinin başına Cumhurbaşkanı Abdulah Gül’ün geçeceği kulislerde konuşulan en sıcak konu.

BAŞBAKAN TARTIŞMASININ ÖNÜNÜ KESMEK İÇİN…Tartışılan bir diğer konu ise erken genel seçim. Ankara ’da Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması halinde AK Parti içinde başbakanlık tartışmalarının alevleneceği bu nedenle de AK Parti’nin kasım ayında erken genel seçim kararı alabileceği konuşuluyor. A&G Araştırma Başkanı Adil Gür de Akşam gazetesine verdiği röportajda, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazanacağını dile getirerek şunları söyledi: “Köşk seçimleri sonrası, genel seçimlere 10 aylık bir süreç kalıyor. Bir tartışmaya da mahal vermemek bakımından ben AK Parti'nin kuvvetle muhtemel bir erken seçim kararı alacağını düşünüyorum.”

TEKİN: ERKEN SEÇİM KAÇINILMAZ 
Radikal’e konuşan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin de cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası erken seçimin kaçınılmaz olduğunu dile getirerek şunları söyledi: “ Erken genel seçim her türlü seçime hazırız. Bu iktidarın vereceği bir karardır. Benim düşüncem seçimi Erdoğan kazansa da kaybetse de Türkiye erken seçime gidecektir.”

İLKE KARARIMIZ VAR
Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar da Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ‘çatı aday’ olarak gösterilmesi sonrası yaptığı değerlendirmede erken seçim sürprizinden bahsetmişti. 
Erken seçim iddiaları yerel seçimler öncesi de gündeme gelmiş ve bu yöndeki sorulara Başbakan Erdoğan şöyle cevap vermişti: “Erken seçim noktasında bizim partimizin ilke kararı vardır. Cumhuriyet tarihinde bize kadar, 16 ayda bir seçim olmuştur. 16 ayda bir seçim yapılan bir ülkede istikrar olur mu? Yatırımcı önünü görmediği bir ülkeye gelmez... Erken seçim asla. Bu bizim ilke kararımızdır. Biz işimize bakalım. Yatırımcımız da 2015 haziranına kadar bu ülkede seçim yok. Dolayısıyla çalışmalarımıza bu şekilde devam edelim diyecek."

banner229
Son Güncelleme: 04.07.2014 22:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol