banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
11 Mart 2016 Cuma 12:12
'Karara da heyetinize de saygı duymuyorum'

Yaklaşık 8 yıl önce 'suç amaçlı örgüt kurmak', 'nitelikli yağma', 'silahla yaralama', 'tehdit ve hakaret' gibi çeşitli suçlardan tutuklandıktan sonra İzmir'deki Özel Yetkili Mahkeme'de yargılanarak 30 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezası alan 9 sanık, Yargıtay'ın bazı kararları bozmasının ardından Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılanmaya başladı. İzmir'de tutuklu Veli Gürocak, Konya'da tutuklu Fehmi Sinan Aydoğdu ve Isparta'da tutuklu Muhammet Ali Rıza Ünal duruşmaya katılırken, Önder Ercan, Salim Soylu, Hakan Berra, Mustafa Zirek, Hüseyin Ordukaya ve Emin Karatay ise tutuklu bulundukları cezaevlerinden SEGBİS ile bağlanarak duruşmaya dahil oldu. Sanıkların avukatları da duruşmada hazır bulundu.

'PARALELCİ' İDDİASIYLA REDDİ HAKİM TALEBİ

Kimlik tespitleri yapıldıktan sonra mahkeme heyeti Yargıtay'ın bozma ve onama ilamlarını hatırlatarak, sanıklara söz verdi. İlk sözü alan Veli Gürocak şöyle savunma yaptı:'Bizler paralel yapı olarak bilinen FETÖ'cüler tarafından uydurma suçlarla, yine paralelci hakimler tarafından akıl almaz cezalara çarptırıldık. Mahkemenizde adil yargılama yapılacağına inancım olmadığından dolayı reddi hakim talebinde bulunuyorum. Mahkemenizi ilgilendiren tek bir dosya vardır. Dolayısıyla yetkisizlik kararı verilmesini talep ediyorum.' Diğer sanık Fehmi Sinan Aydoğdu, 'Özel yetkili mahkeme tarafından hiç işlemediğim bir suçtan dolayı 19 yıl 8 ay hapis cezası aldım. Boşu boşuna hapiste yatıyorum. Siz paralel misiniz? Öylesiniz ve adil yargılama yapmayacaksınız. Ben de reddi hakim talebinde bulunuyorum' diye konuştu.

'SAYGI DUYMUYORUM'

Sanık Önder Ercan ise reddi hakim talebinde bulunacak bir durum söz konusu olmadığını, ancak anayasa gereği yargılamanın suç mahallinde yapılması gerektiğini belirtti. Mahkemenin davayı kabul etmesine şaşırdığını kaydeden Önder Ercan, şöyle dedi:'Yalvaç gibi bir yerde mahkemenizin bu dosyayı kabul etmesini hayretle izliyorum. Zira mahkemenizi ilgilendiren sadece Sabri Gürdallı dosyası vardır. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın özel yetkili mahkemeler tarafından adil olmayan yargılamalar yapıldığına ilişkin açıklaması vardır ve HSYK bu yargılamaları yapan FETÖ mensubu yargıçlar hakkında soruşturma başlatmıştır. Böyle bir durum söz konusu iken mahkemeniz neyin iddiasındadır? Kafanızda peşin karar ve hüküm mü vardır? Vereceğiniz karara da heyetinize de saygı duymuyorum. Savunma yapmayacağım, duruşmalara da katılmayacak, avukatıma da katılmaması için talimat vereceğim. Sadece peşin hükmünüzü dinlemek için karar duruşmasında hazır olacağım. Sayın savcı 30 yıl hakkımda kesinleşmiş cezam olmasına rağmen tutuklama talep ediyor. Daha yasayı bile bilmiyor. Avukatlıktan mı geçmiştir, hangi hukuk fakültesinden mezun olmuştur? Ya da özel mi gönderilmiştir? Yapmayın. Burada kendinize göre bir tiyatro kurmuşsunuz onu oynuyorsunuz.

''BÖYLE BİR SAVCI VE HEYETTEN ADALET BEKLEMİYORUM'

Yeniden söz verilmesi üzerine konuşan Veli Gürocak, 'Ne kadar talebimiz olmuşsa iddia makamı daha dosyayı incelemeden hepsini reddetti. Böyle bir savcı ve heyetten adalet beklemiyorum. Bütün taleplerimden vazgeçiyorum, savunma da yapmayacağım, duruşmalara da katılmak istemiyorum' dedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti duruşmaya ara verdikten sonra verdiği ara kararda sanıklar ve avukatlarının taleplerini bir sonraki celsede değerlendirmek üzere kabulüne, Yargıtay tarafından bozulan kararlar gereği Veli Gürocak ve Muhammet Ali Rıza Ünal'ın bu davalardan aldıkları cezadan dolayı tahliyelerine karar vererek, duruşmanın ertelenmesini kararlaştırdı.

POLİSTEN ÖNLEM

Yalvaç İlçe Emniyet Müdürlüğü duruşma nedeniyle adliye ve çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Duruşmayı izlemeye gelen sanık yakınları, GBT sorgulaması yapıldıktan sonra adliye binasına alındı. Duruşma salonuna ise yer darlığından dolayı her sanığın bir yakını alındı.

Kaynak: DHA

Son Güncelleme: 11.03.2016 12:12
Anahtar Kelimeler:
IzmirMahkemeYargı
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177