banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
20 Eylül 2012 Perşembe 19:11
Kanun dışı yöntem istenmemeli
 ADANA

Açılışını yaptığı AK Parti Çukurova İlçe Başkanlığı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, ''Onlar öldürmek için geliyorlar, biz onları yakalamak için etkisiz hale getirmek için uğraşıyoruz. Dolayısıyla bizden kanun dışı bir terörle mücadele yöntemini hiç kimse istememelidir'' ifadelerini kullandı.

Bülent Arınç, olağanüstü hal de sıkıyönetim de olmadan meşru hükümetin güvenlik güçleriyle terörle mücadele edilebileceğine ve halkın hükümete olan güvenin tam olduğuna inandıkların belirterek, ''Şu anda Türkiye'de bir darbe dönemi mi var? Olağanüstü hal gerektirecek, onun da ötesinde sıkıyönetim ilanını gerektirecek durum mu var? Terör eylemi varsa karşılığı da var'' şeklinde konuştu.

Oslo görüşmeleri
Başbakan Yardımcısı Arınç, CHP'nin Oslo görüşmeleriyle ilgili açıklamasına ilişkin olarak da ''Bu çok bayatladı. Bunun üzerine her şey konuşuldu ve AK Parti seçimlerden yüzde 50 oy alarak çıktı. Yani böyle bir suçlama karşısında milletimiz AK Parti'ye güvenini kaybetmiş olsaydı biz yüzde 50 oy alamazdık'' dedi.

Arınç, bir gazetecinin ''Hafta sonu Kemal Kılıçdaroğlu'nun Hatay'ı ziyaret edeceğini ve partinin kampları ziyaretle ilgili bir başvurusunun olup olmadığını'' sorması üzerine, ''Bir ana muhalefet partisi lideri hangi kampı isterse, hangi bölgeyi isterse gerekli önlemler alınır. Kendisine refakat edilir ve kamplar veya bir başka yer ziyaretine imkan sağlanabilir'' yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı seçimi
Arınç, ''Cumhurbaşkanı adayımız kim olursa olsun, AK Parti'nin gösterdiği adayımız Allah'ın izniyle Cumhurbaşkanı seçilecektir. Buna yürekten inanıyoruz. Ama ilk turda ve yüzde 51'le değil, inşallah yüzde 60'la Cumhurbaşkanı seçmek üzere şimdiden çalışmalıyız'' dedi.

 AA

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177