banner200
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
12 Eylül 2017 Salı 12:07
Kandilli'nin tarihine belde halkı sahip çıkıyor
banner188
banner213

ZONGULDAK - Mustafa Kemal Bektaş

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesi sakinleri, yaklaşık 1 aydır her gün bir araya gelerek, 150 metrelik tepeden sahildeki madene 130 yılı aşkın süre işçi ve malzeme nakli gerçekleştiren ve 5 yıldır atıl durumda olan raylı sistemle Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) ait eski binaların turizme kazandırılması için çalışma yapıyor.

Belde sakinlerinin yanı sıra farklı illerden gelen Kandillililer, 1880'li yıllarda inşa edildiği tahmin edilen ve TTK'ya ait varagelin (eğimli arazilerde vagonların çift yönlü taşındığı nakliyat yolu) çalıştığı alanda yaptığı temizlik çalışmasını tamamladı, hurdaya dönen faytonlar da bakımdan geçirilerek boyandı.

Yaklaşık 100 kişilik grup, bu alanda tamamladığı çalışmaların ardından varagel bölgesindeki TTK'ya ait eski okul, sinema ile yol güzergahlarında düzenleme faaliyetlerine başladı.

Kandilli Kültür Derneği Başkanı Korhan Us, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık bir ay önce başlayan çalışmalarda önemli mesafe aldıklarını söyledi.

"Bu bölge yıllarca ormanın yuttuğu bir alan olarak kaldı"

Bölgenin turizme kazandırılması noktasında alt yapı hazırlığı yaptıklarını anlatan Us, şunları kaydetti:

"Varagel güzergahı ile başlayan çalışmalar makine dairesi civarı, eski okul, sinema dediğimiz bölümün dış cepheleri, yürüyüş yolu, merdivenler, taş duvarlar temizlendi. Yol güzergahları genişletilerek eski atölyenin bulunduğu yere kadar temizlemeye çalışıyoruz. Kandilli'deki gençlerimize arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Dernek olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Fedakarca çalışan Kandillileri kutluyorum. Buranın turizme kazandırılması için alt yapı çalışmalarını bitirip mevcut yeri kamuoyuna gösterebilmek amacındayız. Bu bölge yıllarca ormanın yuttuğu bir alan olarak kaldı. Sarmaşıklar ve ağaçlar budanıp temizlenerek bu güzellikler ortaya çıkarılıyor. Bu bölge zaten koruma altına alınmış bir yer. Yetkililerimizle görüşüp bölgenin turizme kazandırılmasını isteyeceğiz."

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 12.09.2017 12:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol