banner237
Yeşim
Yeşim
16 Eylül 2017 Cumartesi 02:41
Kan kanseri tedavisinde devrim! 'Canlı ilaç;'la yeni bir çağ başlıyor

Kan kanseri tedavisinde devrim ve yeni çağ başladı. 30 Ağustos'ta Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bugüne kadar bilinen bütün ilaçlardan farklı yepyeni bir tedaviyi onayladı. Bu kavramın adı 'canlı ilaç'. Canlı ilaç bundan sonra lösemi, lenfoma, miyelom gibi kan kanserlerini bitirecek yolun başlangıcı olacak

Lösemi Lenfoma Miyelom Hastaları ve Araştırma Eğitim Birliği Derneği (LLMBİR) tarafından 15 Eylül " Dünya Lenfoma Günü"dolayısıyla düzenlenen toplantıda hastalıkla ilgili son gelişmeler ve veriler paylaşıldı.

Toplantıda konuşan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim DalıÖğretim Üyesi ve LLMBİR Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan "15 gün önce Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi müthiş bir ilaca onay verdi: Canlı ilaç . Kanınızda canlı ilaç dolaşacak. Çok büyük firmalardan birisinin uzun yıllar üzerinde çalıştığı proje, 25 yaşa kadar olan lösemili gençler ve çocuklarda bu ilacı onayladı. Hastanın kendi kan hücreleri alınıyor,donduruluyor." diye konuştu.

Amerika'daki merkezi laboratuvarın, kan hücreleri içerisinden hastanın kendi T hücrelerini ayıkladığını ifade eden Prof. Dr. Muhit Özcan "Bu hücreleri çok yüksek teknoloji gerektiren bir ortamda alıyor. T hücrelerinin içerisine yeni bir gen yerleştiriyor. Hücrenin çekirdeğine bir gen yerleştiriyor. Bu çekirdek üretime başlıyor ve o hastanın kendi T hücresinin üzerinde bir bölge beliriyor. T hücrenin yüzeyinde beliren bu mızrağa benzettiğimiz bölümün tıbbi adı reseptör. Bu reseptör kanserli hücrenin üzerindeki özel bir bölgeyi, 19 numaralı bölgeyi tanıyor" açıklamasında bulundu.

CANLI İLACIN YAN ETKİLERİ NELER"

Canlı ilacın yan etkilerinden de bahseden Özcan, şöyle konuştu"Hastaların bir bölümünde hâlâ tedaviden sonra ilik nakli

gerektirebilir. Bu ilaç müthiş bir yeni çıkış noktası. Üç olumsuz noktası da var. İlacın ne kadar kalıcı olduğunu bilmiyoruz. Bunun yan etkisi yok mu" Çok vahim yan etkileri var. Tedavi beyin hasarına yol açabiliyor. Bazı yan etkiler, ölümcül

de olabiliyor. Tedavinin şu an itibarıyla 475 bin dolar maliyeti var. Lenfomanın çaresi bulundu demiyoruz ama çok güzel bir açılım. Bununla kimse suistimaledilmemeli. Hiçbir tedavi yan etkisiz gelmiyor. Firmalar şu anda ilacın yan etkisini gidermek için çalışıyor."

Senim Tanay

  

15.9.2017 17:04:36 
Kaynak: Posta

http://www.posta.com.tr/kan-kanseri-tedavisinde-devrim-canli-ilac-geliyor-haberi-1332899

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol