banner200
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
11 Ekim 2017 Çarşamba 12:22
Kahvaltı sofralarının tatlı lezzeti pekmez
banner188
banner213

TEKİRDAĞ - MESUT KARADUMAN

Trakya Bölgesi'nde hasadın başlamasıyla birlikte özenle toplanan üzümler, kahvaltı sofralarının vazgeçilmez besinlerinden pekmez haline dönüştürülmek için kadınlar tarafından kazanlarda kaynatılmaya başlandı.

Tekirdağ'da köy ve mahallelerde pek çok kadın, kışlık üzüm pekmezi yapımı için imece usulüyle yoğun şekilde çalışıyor. Kadınlar önce toplanan üzümleri sıkma makinesinden geçiriyor.

Posası ve çekirdekleri alındıktan sonra elde edilen üzüm suyuna pekmez kıvamını yakalaması için temiz killi toprak ekleniyor. Killi toprak eklenen üzüm suyu, odun ateşi üzerine konulan kazanlarda uzun süre kaynatılıyor. Kadınlar, kaynama sırasında kazanın üzerinde oluşan tortuyu da tahta kaşık yardımıyla temizliyor.

Saatlerce kaynatıldıktan sonra koyulaşan ve kıvamlı hale gelen pekmez, cam kavanozlara doldurularak hava almayacak şekilde kapatılıyor.

"Kahvaltılarda sıkça tüketiliyor"

Pekmez yapan kadınlardan Neriman Gönül, Trakya Bölgesi'nde pekmezin kahvaltılarda sıkça tüketildiğini söyledi.

Hasadın başlamasının ardından kadınların kış hazırlığı için pekmez yapma telaşına düştüğünü belirten Gönül, "Hem ateşin sıcağı hem de havanın sıcağına rağmen pekmezi hazırlamak için çalışıyoruz. Yorulana kadar pekmezi karıştırıyoruz. Yorulan arkadaşımız bırakınca diğer arkadaşımız karıştırmaya devam ediyor. Akşama kadar işlem tamamlanınca pekmez kıvamını yakalıyor. Daha sonra kavanozlara doldurup tüketmek için hazırlıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Geleneksel yöntemlerle yapılıyor"

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Gıda Teknolojileri Bölüm Başkanı Dr. Mehmet Gülcü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurum olarak pekmez üretimini yıllardır süre gelen geleneksel yöntemlerle yaptıklarını söyledi.

Trakya yöresinin, gerek bağ alanlarının genişliği, gerekse üzüm üretimi ve işlenmesi açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Gülcü, "Enstitümüzde üzümler olgunlaştı. Burada olgunlaşan üzümleri üzüm suyu veya pekmez olarak işliyoruz. Geleneksel yöntemle odun ateşinde kadınlar pekmez yapıyorlar." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 11.10.2017 12:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol