banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
20 Mayıs 2016 Cuma 14:12
Kaçtığı iddia edilen HDP'li vekil konuştu

Sarıyıldız, "Ben son dönemde 3 kezdir Avrupa'ya gidip geliyorum. Avrupa'daki programlarım bitince Türkiye'ye döneceğim" dedi. Tuğba Hezer ise, Fransa'da olduğunu, parti programları çerçevesinde orada bulunduğunu ve programlarının bitmesinden sonra Türkiye'ye döneceğini söyledi.Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimine yakınlığıyla bilinen Rudaw adlı internet sitesinde, HDP milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ile Tuğba Hezer'in dokunulmazlıkların kaldırılması ihtimaline karşı Türkiye'yi terk ettikleri iddia edildi.
DHA muhabirinin telefonla ulaştığı HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, İngiltere'nin başkenti Londra'da olduğunu, Türkiye'yi terk etmelerinin söz konusu olmadığını ve hiç bir zaman bireysel kaygı içerisinde olmadığını söyledi.
Sarıyıldız, şunları söyledi:"Cizre vahşeti ve burada AKP'nin pratiğinden sonra 3 kezdir Avrupa'ya gidip geliyorum. Her seferinde 10-15 gün kalıyorum. Bölgede binlerce insan ve aile ortada kaldı. Başlattığımız kardeş aile kampanyası kapsamında temaslarda bulunuyorum. Bir takım parlamenterler ile görüşmeler yapıyorum. Dün İngiltere'de Lordlar kamerasında görüşmelerimiz oldu. Dünyanın bu yaşananlara sessiz kalmaması gerektiğini vurgulamaya ve anlatmaya çalışıyorum."

İTALYA'DAKİ PROGRAMLAR BİTİNCE TÜRKİYE'YE DÖNECEĞİM

Sarıyıldız, Türkiye'den kaçtığı ile ilgili haberlere söyleyecek bir söz bulamadığını da ifade ederek, "3 gün sonra İngiltere'den İtalya'ya geçeceğim. Orada da 10 günlük önceden ayarlanmış bir programımız var. Tüm programlar bittiğinde ülkeye döneceğim" diye konuştu.

BİREYSEL KAYGIM YOK

Yurt dışında iken dokunulmazlığının kalkması ve hakkında tutuklama kararı çıkması durumunda dönüp dönmeyeceği ile ilgili bir soru üzerine Sarıyıldız, "Ben milletvekili seçildiğimde cezaevinde idim. 5 yılımı milletvekili iken cezaevinde geçirdim. Dokunulmazlık bizim için bir şey ifade etmiyor. İnsanların yakıldığı bir ortamda bireysel kaygıya girmemiz söz konusu olamaz. O zamanın koşulları için şüphesiz partimiz ile durumu değerlendiririz. Sorunun demokratik yöntemlerle çözümü konusunda hangisi hayırlısı ile onu yapmaya çalışacağız. Halkımız bizim bireysel bir kaygıya gireceğimize dair bir şüphesi olmasın" dedi.

HEZER: PROGRAM BİTİNCE TÜRKİYE'YE DÖNECEĞİZ

Türkiye'yi terk ettiği iddia edilen diğer HDP Milletvekili Tuğba Hezer de, kaçtıklarına dair çıkan haberleri değerlendirirken, "HDP olarak yurt dışı programları çerçevesinde buradayız. Program bitince Türkiye'ye döneceğiz. Türkiye'de son dönemde yaşanan katliamları yazamayanlar ısrarla bizim kaçtığımızı, Türkiye'yi terk ettiğimizi yazıp algı operasyonu oluşturuluyor. Şu anda Fransa'dayım. Cezaevi korktuğumuz bir yer değil, HDP grubunun büyük kısmının bu deneyimi yaşadığını defalarca söyledik. Biz cezaevinden korkmuyoruz. Yine bize yönelik kirli bir kampanya yürütülüyor" diye konuştu.
Faysal Sarıyıldız hakkında Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanarak Adalet Bakanlığı'na, oradan da Meclis'e gönderilen fezlekede dokunulmazlığının kaldırılması istenmişti. Ankara'daki saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın taziyesine giden Tuğba Hezer hakkında da fezleke hazırlanmıştı. Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan fezlekede Hezer'in terör örgütünün propagandasını yapmak ve suçu ve suçluyu övmek suçlarını işlediğini belirterek dokunulmazlığının kaldırılması istenmişti.

Kaynak: DHA

Son Güncelleme: 20.05.2016 14:12
Anahtar Kelimeler:
HDPVekilKonuşma
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177