banner200
banner235
banner225
10 Şubat 2013 Pazar 20:09
Kaçak bakıcı çalıştıran yandı
banner188
banner213
banner230
Bu kişileri Çalışma Bakanlığın'dan izin almadan çalıştıranlara hapis cezası geliyor

Yerli ya da yabancı uyruklu kadınları kaçak olarak evlerinde yatılı olarak çalıştıranlarla onları işe yerleştiren "aracılara" ağır hapis cezası geliyor. Gündelik ve park time olarak çalıştırılan bakıcı ve temizlikçileri kapsamayacak yasa, insan ticareti mağdurlarının haklarını korumak için düzenlenecek.

ADLİ PARA CEZASI DA VAR

İçişleri Bakanlığı İltica ve Göç Bürosu, Türk Ceza Kanunu'nda "insan ticaretini" düzenleyen 80. maddesinin kapsamının genişletilmesi için çalışma başlattı. İnsan ticareti mağdurlarını kapsayan özel yasa taslağıyla TCK 80. maddesinde yapılan değişiklik tasarısı konusunda ilgili kurumlar ile STK'ların görüşleri alındı.

Daha çok "fuhuş" odaklı gündeme gelen insan ticareti suçunun kapsamı genişletiliyor. Kendi istek ve arzularıyla ev ya da işyerlerinde izinsiz olarak; hasta, yaşlı, çocuk bakıcısı, hizmetçi olarak yatılı çalıştırılan kadınlar da insan ticareti mağduru kapsamına alınıyor. Yerli ya da yabancı uyruklu kadınları rızaları olsa dahi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan "çalışma izni"  almadan bu şekilde çalıştıran kişilerle, onların işe girmesine aracılık edenlere 8-12 yıl hapis cezası verilecek. İnsan ticareti yapmak suçundan haklarında dava açılacak kişiler 10 bin güne kadar adli para cezasıyla da karşı karşıya kalacak.

SIĞINMA EVLERİ KURULACAK

Fuhuş, gönüllü ya da zorla çalıştırılan yerli veya yabancı kadınlar için İçişleri Bakanlığı'nın uygun göreceği illerde "sığınma evleri" açılacak. Devletin himayesine alınacak sığınma evlerinin yerleri gizli tutulacak. Bu yerler mağdurların can güvenliği riskine karşı insan tacirlerinden izole edilecek. Sığınma evlerinin güvenliğini polis sağlayacak.

EGM, bakanlıkça uygun görülen illerde kurulması öngörülen sığınma evlerinin 81 ilde de açılmasını önerdi. STK temsilcileri de daha çok fuhuş ve cinsel istismar olaylarıyla gündeme gelen insan ticareti mağdurlarının haklarını düzenleyen özel bir yasanın çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

KAMİL ELİBOL - BUGÜN GAZETESİ
banner229
Son Güncelleme: 10.02.2013 20:10
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol