banner200
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
31 Mayıs 2016 Salı 00:09
İztuzu Plajında tahliye başladı
banner188
banner213

MUĞLA

Muğla Valiliği'nin aldığı karar doğrultusunda, İztuzu Plajı'nda işgalci olduğu iddia edilen Dalyan Çevre Turizm Ticaret Limidet Şirketi'nin (DALÇEV) kolluk kuvvetleri marifetiyle tahliye edilmesine başlandı.

Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesi'nde işletme hakkı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde (MSKÜ) olan İztuzu Plajı'nda, işgalci olduğu öne sürülen DALÇEV tahliyesi için Muğla Valiliği karar aldı.

'Suçu önlemek, toplumsal olayların önüne geçmek' ifadesinin bulunduğu karar, Muğla Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerince, DALÇEV şirketi yetkililerine tebliğ edildi.

DALÇEV'in 1 numaralı büfedeki faaliyeti sonlandırılırken, plajdaki şezlong ve jeneratörler, üniversitenin plaj işlemesinde çalışan personel tarafından boşaltıldı. Yaklaşık 50 kişiden oluşan jandarma ve komando timleri çevrede önlemi aldı.

MSKÜ danışmanı Mehmet Ayhan, gazetecilere yapığı açıklamada, plajın valilik kararı ile boşaltıldığını söyledi.

İztuzu Plajı'nın, üniversiteye tahsisine ilişkin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile üniversite arasında protokol olduğunu hatırlatan Ayhan, "Firma 1. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme, 2015'e 739 sayılı karar ile yerin üniversiteye teslim edilmesi gerektiğini belirtti. Valiliğe müracaat ettik. Valilik hem kararın uygulanmasını, hem de 5442 sayılı Yasa gereği plajın boşaltılıp, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne teslim edilmesine karar verdi. Onlar da bize teslim edecek." dedi.

Yargıtay bizim protokolümüzün geçerliliğini onayladı

DALÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Oruç ise plajdan cebir yoluyla boşaltıldıklarını belirtti.

Oruç, Yargıtay'ın bakanlığın iptal ettiği protokolün geçersizliğine hükmettiğini, yerel mahkemenin verdiği kararı da Yargıtay'ın onadığını öne sürerek, "Muğla Valisi emretti diye, şu anda bizim şirket merkezimiz olan dünyaca ünlü Dalyan boğaz ağzından zorla, cebirle çıkartılıyoruz. Maalesef, Yargıtay kararının bile hiç önemi yok. Yargıtay bizim protokolümüzün geçerliliğini onayladı." diye konuştu.

Muhabir: Osman Akça

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 31.05.2016 00:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner212