banner200
banner235
banner225
18 Mart 2014 Salı 19:00
İzmir'de koruma terörü
banner188
banner213
banner230

 Seçim çalışmaları dolayısıyla önceki gün İzmir Gündoğdu Meydanı’nda miting düzenleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , miting sırasındaki konuşmasında alana geldiği sırada bir kadının kendisine el hareketi yaptığını söyleyerek tepkisini dile getirdi. Başbakan’ın bu konuşmasının ardından Filiz Akıncı evinden, Kamuran Bedir ise, oturduğu kafeteryadan Başbakanlık korumalarınca gözaltına alındı. Ardından da İzmir Emniyeti’ne teslim edildi. ‘Devlet büyüklerine hakaret ettikleri gerekçesiyle haklarında adli işlem yapılan’ Akıncı ile Bedir, gece yarısı da işlemlerinin tamamlanmasıyla serbest bırakıldı. İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Anıl Güler Başbakanlık korumalarının gözaltına alma yetkisini olmadığını belirterek “Filiz Akıncı evinden sürüklenerek çıkarılmış. Kamuran Bedir ise sivil araçta kent içinde gezdirilmiş” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a el hareketi yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınıp serbest bırakılan Kamuran Bedir yaşadıklarını “Emine Erdoğan’ın başbakana bizim tarafı gösterdiğini fark ettim. Bir süre sonra iki takım elbiseli kişi içeriye girdi, direkt yanıma gelip beni kolumdan tutarak dışarıya çıkardı. Otomobilde gezdirdiler” diye anlattı.

Başbakan yanlış anladı 

Devlet memuru olan 42 yaşındaki Kamuran Bedir, AK Partili bir akrabasının kedisini çağırması üzerine Gündoğdu Meydanı’na gittiğini dile getirdi. Burada miting alanına girmediğini ifade eden Bedir, şunları söyledi: “Kafeteryada oturduktan sonra sigara içmek için dışarı çıktım. Bu sırada da biraz ilerimde bulunan arkadaşıma elimle yanıma gelmesini işaret ettim. Miting sonuydu sanırım. Otobüs içerisinde çevreyi selamlayarak yanımızdan Başbakan’ın içeresinde bulunduğu otobüs geçiyordu. Oraya doğru yöneldiğim anda da Emine Erdoğan’ın Başbakan’a bizim tarafı gösterdiğini fark ettim. Sonra ne olduğunu bilmediğim için tekrar kafeteryaya girip yerime oturdum. Bir süre sonra iki takım elbiseli kişi içeriye girdi, direkt yanıma gelip beni kolumdan tutarak dışarıya çıkardılar.”

Araçta gezdirdiler 

Kamuran Bedir, daha sonra sivil plakalı otomobile bindirildiğini ifade ederek, şöyle devam etti: “Bana ‘Sayın Başbakanımıza nasıl böyle bir hareket yaparsın?’ diye sordular. Ben ne dediklerini anlamadığımı söyledim. İlk başta korktum. Ama yanımda telsiz konuşmalarını duyduktan sonra polis olduklarını anladım. Beni Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinden otoyola kadar araçla gezdirdiler. Kızdılar. Ardından da karakola teslim ettiler. İfademde de böyle bir şey yapmadığımı söyleyince serbest bıraktılar. Ortada bir yanlış anlama olduğunu düşünüyorum. Olayın ardından eve gittiğimde yaşananları duydum ama hiç üzerime alınmıyorum çünkü yapmadım.”

Korumalar gözaltı yapamaz

Gözaltı haberini aldıktan sonra İzmir Barosu adına Yönetim Kurulu Üyesi Anıl Güler, karakoldaki adli işlemler sırasında hazır bulundu. Başbakanlık korumalarının gözaltına alma haklarının olmadığını dile getiren Anıl Güler şunları anlattı: “Başbakanlık korumaları ilk olarak Filiz Akıncı’nın evine gitmiş. Kapının açılması ardından 15 kişi içeriye girip o sırada pijamalı olan Filiz Hanım’ı, sürükleyerek dışarıya çıkarmış. Başbakanlık polislerinin gözaltına alma hakları yok. Filiz Hanım’ı karakola götürüp teslim ettiler. Ardından Kamuran Bedir gözaltına alındı. Kamuran Hanım’ı da gözaltına aldıktan sonra olayla hiç ilgisi olmayan Çeşme Otoyolu’na kadar sivil plakalı araçla gezdirmişler. Onu tehdit etmişler. Oradan da getirip karakola teslim etmişler. Bunlar hukuk dışı uygulamalar.”

Radikal
banner229
Son Güncelleme: 18.03.2014 19:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol