banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
29 Mart 2016 Salı 16:11
İzmir'de çıkan yangında 4 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

İzmir'in Çamdibi semti 5648 Sokak'taki bağımsız evde, Sultan Elbir'in evlatları Hilanur Elif Kartalmış (4) ve Ulaş Kartalmış (3) ile döşek odasında uyuduğu tam sobadan sıçrayan kıvılcımların eşyaları tutuşturması kararı yangın çıktı.

Uykudan uyanan Elbir, en önemsiz evladı Ulaş'ı bağrına basarak evden hariç çıkardı. Elif'i de örtbas etmek düşüncesince gine eve dönen anne, alevlerin yükselmesi hesabına hapishane giremedi ve komşulardan iane istedi. İhbar hesabına görüngü adına mevrut itfaiye aracı aracı ekipleri, yangına dahil etti. Yangını endamsız müddette söndüren ekipler, eve girdiğinde Hilanur Elif Kartalmış'ın cesedini buldu.

Yangın esnasında Sultan Elbir'in bedenî mânialı ve mortocu nikahlı benzeri Barış Kartalmış'ın gayrı evlatları Medine ve Poyraz ile anası Yeter Dülger'in evinde bulunduğu öğrenildi.

Çocuğun cenazesi toprağa verildi

Yangında yaşamını kaybeden Hilanur Elif Kartalmış'ın cenazesi, İzmir Adli Tıp Kurumundaki otopsinin peşi sıra yakınlarına tasdik edildi.

Çocuğun cenazesi, Altındağ semtindeki Koşukavak Camisi'nde gün ortası zamanı kılınan namazının peşi sıra Pınarbaşı Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenazeye tekerli sandalyesiyle dahil olan ve hastalığı zımnında lal ağababa Barış Kartalmış, çocuğunun tabutu başlangıcında yaş döktü.

Bu arada, yangında dikkatsizliği bulunduğu tez edilen ana Sultan Elbir'in de ifadesi düşüncesince Çamdibi Polis Merkezi Amirliğinde tutulduğu bildirildi.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 29.03.2016 16:11
Anahtar Kelimeler:
IzmirEvYangınölüm
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177