banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
16 Mart 2016 Çarşamba 10:08
İstanbul Finans Merkezi'ne 2 milyar dolar yatırım planlanıyor
banner188
banner213
banner230

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, Türkiye'nin, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) ve Üçüncü Havalimanı üzere inşası bitmeme fail ve inşası tamamlanan planlara bakılınca envestisman açısından Avrupa ve semt devletleri arasından sıyrıldığını söyledi.Turan, MIPIM Uluslararası Gayrimenkul Fuarında gazetecilere meydana getirdiği açıklamada, kendisinin fuara üçüncü kat katıldığını söyledi.Dünyadaki en ehemmiyetli taşınmazlar fuarı bulunan MIPIM'in öbürlerinden ayrımlı kendisine mesken müşterisi ile satıcısını buluşturmadığını dile getiren Turan, fuarda hem şehirlerin envestisman olanaklarının, bununla beraber bu illerde envestisman karşılayıcı taşınmazlar şirketlerinin iri ölçekli fonlarla buluştuğunu anlattı.

Turan, MIPIM'e 5 sene ilkin baş döndürücü önemsiz hollerde kişisel katılımda mevcut Türk firmalarının bundan sonra baş döndürücü henüz anıtsal bölgelerde toprak aldığını, İstanbul Ticaret Odasının İstanbul Gayrimenkul Tanıtım Çadırını kurduğunu aktardı.Fuar sektörünün konumunun Paris ve Londra ortada olduğuna dikkati çekici Turan, 'Bu boyut konumumuzu doğacak seneler düşüncesince de baş döndürücü henüz dobra konumlara taşıyacağımızı ayraç ediyor' dedi.

Turan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İTO, Emlak Konut GYO ve TOKİ'nin fuarla ait ilkin derinti yaptıklarını ve çadırda TOKİ ile Emlak Konut'un stantlarının toprak aldığını kaydederek, 'Diğer holler de gezildiğinde ve envestisman imkanlarına bakılınca Avrupa ve evren ölçeğinde Türkiye en ehemmiyetli taşınmazlar yatırımlarının, iri yatırımların bulunduğu ülke' diyerek konuştu.Tanıtım çadırında toprak meydan Üçüncü Havalimanı, Avrasya Tüneli üzere maketlere yer veren Turan, bu sene MIPIM'de mimari firmalarının toprak almaya başlamasının muştulu bulunduğunu aktardı.

'Türkiye envestisman açısından mekân ülkelerden ayrılıyor'

Turan, 'Türkiye yatırımcılar düşüncesince emniyetli mi?' sorusu üstüne 'Londra, Paris, Berlin ne derece güvenliyse İstanbul da o derece emniyetli müşterek şehir. Terör çabucak Türkiye'ye belli değil evren şu anda bununla savaşım ediyor. Yatırımcılarımıza Türkiye'nin olanaklarını tanıtmış olacak müşterek organizasyonda bulunmaktan mutluyuz' ifadelerini kullandı.Türkiye'nin şu anda meydana getirdiği ve bitmeme fail yatırımları açısından Avrupa ve bölgesindeki ülkelerden sıyrıldığını dile getiren Turan, öteki çadırlara bakılınca bunun açık müşterek biçimde görüldüğünü bildirdi.Turan, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesine (İFM) değinerek, 'Nisan kocaoğlan bakımından İFM ayrımlı müşterek aşamaya geçiyor. 

Dünyadaki öteki ölçekleri ile kıyaslanamayacak derecede ehemmiyetli bulunan bu plan düşüncesince kısaca 2 bilyon dolar envestisman planlanıyor. Bu projeyi, Üçüncü Havalimanını, burada henüz açıklanmayan projeleri kıymetlendirmek fark Türkiye'nin emniyetli müşterek liman olup olmadığının cevabıdır' diyerek konuştu.

'Bu sene 60 bin içtimai mesken üreteceğiz'

Sadece TOKİ kendisine bu sene 60 bin içtimai mesken yapmayı hedeflediklerini dile getiren Turan, ülkede bu sene üretilecek mecmu konutun yüzdelik 8'ini kendilerinin yapacağını aktardı.Turan, senenin ilkin 2 ayında 11 bin mesken ihalesi yaptıklarını, mart-nisan aylarında 11-12 bin mesken düşüncesince tenkis yapacaklarını belirterek, 'Yıl sonuna derece 60 bin, 2016-2019 ortada 250 bin, 2016-2023 ortada da 500 bin mesken üreteceğiz. Hiç mesken sahibi sıfır yurttaşlarımıza mesken yapacağız' diyerek konuştu. 

Kurum: 'İnşaat piyasası adam olmak zorunda'

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, İFM'nin altyapılarının iri miktarda tamamlandığını belirterek, merkezde inşaatların bu sene bakımından başladığını, 2018 böylecene azda olsa biteceğini, 2020 yılına derece da aşamalar biçiminde bitirilmesinin planlandığını söyledi.Emlak Konut kendisine Türkiye'de en iri taşınmazlar envestisman ortaklığı olduklarını anımsatan Kurum, sabık sene yüzdelik 20 oranında yabancıya satı gerçekleştirdiklerini aktardı.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 16.03.2016 10:08
Anahtar Kelimeler:
KonuşmaTOKİErgün Turan
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol