banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
15 Mart 2016 Salı 17:53
İstanbul'daki 'askeri casusluk' davasında suç duyurusu

İSTANBUL

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 56 sanığın beraatine değişmeyen maruz İstanbul'daki 'askeri casusluk' davasında, anket ve takibat etabında fariza almış, hukuka karşıt tutanak toplayan, gerçekleştirme eden, anket ve takibat makamları karşı türel ve cezai sorumluluklarının tespiti gibi Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Davaya bağlı kararını 29 Ocak'ta sağlayan Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyayı temyiz incelemesi yapılması gibi Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Dosyada meydana getirilen incelemenin arkası sıra temyiz talebinde bulunmayacağının bildirilmesi üzerine, sanıklar meselesinde aklanma kararının kesinleşmesinin arkası sıra murafaa heyeti yansıtma dilekçesi hazırladı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen yansıtma dilekçesinde, anket ve takibat etabında fariza almış, hukuka karşıt tutanak toplayan, gerçekleştirme eden, anket ve takibat makamları karşı türel ve cezai sorumluluklarının tespiti gibi ihbarında bulunulmasına değişmeyen verildiği belirtilerek, kanuni gereğinin yapılması arzu edildi.

Anayasa Mahkemesi'nin 'hak ihlali' anlamında verdiği kararın arkası sıra baştan tanıdık İstanbul'daki 'askeri casusluk' davasında, 56 maznun karşı üzerilerine ertelenmiş suçları işlemediğinin anlaşıldığı sebebi öne sürülerek aklanma sonucu verilmişti.

Muhabir: Filiz Kınık

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 15.03.2016 17:53
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177