banner200
banner222
31 Mart 2011 Perşembe 10:08
İslam karşıtı Wilders'e 'nefret suçu' davası
banner188
banner213
banner230
AMSTERDAM - Hollanda Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders, daha önce yaptığı bir konuşmasında İslamı "faşist" olarak tanımlamış, Kuran'ı Hiter'in Kavgam kitabıyla karşılaştırmıştı. Amsterdam mahkemesi, Hollandalı aşırı sağcı siyasetçiyi, halkı Müslümanlara karşı kin ve nefrete tahrik etme suçlamasıyla açılan davanın görülmesine karar verdi.

Hollanda basınında yer alan haberlere göre, hakim Marcel van Oosten, Nazilerle yapılan karşılaştırma dolayısıyla mahkemenin davayı görebileceğine karar verdi. Ancak hakim, Wilders'in Kuran için söylediği "o faşist kitabı yasaklayın" cümlesi için getirilen suçlamayı düşürdü.

13 Nisan'da yapılacak duruşmada, İslam ve Orta doğu üzerine üç uzmanın ifadesine de başvurulacak. Wilders, suçlamanın konusu olan sözleri Lahey kentinde sarf ettiği için Amsterdam mahkemesinin davayı yürütemeyeceğini söylüyordu. Wilders sözlerinin İslam üzerine meşru bir siyasi tartışmanın parçası olduğunu savunuyor. Lideri olduğu Özgürlük Partisi'nin Hollanda'da yeni koalisyon hükümetine dışarıdan verdiği destek nedeniyle Geert Wilders siyasette kilit bir konuma gelmişti.
 
(BBC Türkçe)
banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol