banner200
banner222
11 Kasım 2013 Pazartesi 21:50
İşkenceye göz yuman müdüre müebbet
banner188
banner213
banner230
Çeber Ailesi avukatlarından Evrim Deniz Karatana, Karaosmanoğlu’na ‘ihmal suretiyle işkence’ suçundan ceza verilmesini önemsediklerini belirterek, “Bu kararla birlikte, bizzat yer almasalar bile emri altındaki memuru işkence yapan amir de sorumlu tutulacak” dedi.

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Engin Çeber ’in 2008 yılında Bayrampaşa Cezaevi’nde dövülerek öldürülmesine ilişkin, ikinci kez önüne gelen davada nihai kararını açıkladı.

İLK KEZ VERİLDİ
Daire , tutuklu yargılanan infaz koruma memurları Selahattin Apaydın, Sami Ergazi ve Cezaevi 2. Müdürü Fuat Karaosmanoğlu hakkındaki, “neticesi sebebiyle ağırlaşmış işkence” suçundan verilen “müebbet hapis” cezasını onadı. Müdür Karaosmanoğlu “ihmal suretiyle işkence” suçundan verilen ceza da kesinleşti. Sanık infaz koruma memurlarından Nihat Kızılkaya hakkındaki “işkence” suçundan 2 yıl 6 aylık; polislerden Mehmet Pek ve Abdülmüttalip Bozyel hakkında, işkence suçunu üçer kez işledikleri için verilen ayrı ayrı 2 yıl 6 aylık ceza da kesinlik kazandı. Buna karşın, polis Aliye Uçak hakkındaki karar “kasten yaralama” kapsamına girdiği gerekçesiyle bozuldu. Bu karar, işkence ve kötü muamele karşısında verilmiş ilk karar olarak tarihe geçti.

Yurtgazetesi
banner229
Son Güncelleme: 12.11.2013 19:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol