banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Rahmi
Rahmi
23 Temmuz 2015 Perşembe 21:15
IŞİD ateş açtı: 1 astsubay şehit, 2 asker yaralı
 Kilis'te, IŞİD kontrolündeki bölgeden ateş açıldı... 1 astsubay şehit oldu, 2 asker yaralandı. Şehit olan astsubay Yalçın Nane'nin iki aylık evli olduğu ve çatışma bölgesine bir süre önce geçici görevle gönderildiği belirlendi.
Gaziantep'in Oğuzeli İlçesi yakınlarında Suriye sınırındaki Dağ Hudut Karakolu'nda görev yapan güvenlik güçlerine IŞİD'in kontrolündeki Suriye topraklarından ateş açıldı. Astsubay Mehmet Yalçın Nane'nin şehit olduğu  saldırıda 2 uzman çavuş da yaralandı. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından angajman kuralları çerçevesinde obüs ve tanklarla anında karşılık verilen IŞİD mensubu 1 kişi öldürüldü, 3 araç da vuruldu. Bölgeye zırhlı araçlar ile bordo bereliler de sevk edildi.
Yayınlanma tarihi: 23 Temmuz 2015 Perşembe

 

[Haber görseli]

İşte IŞİD'in Kilis'te saldırdığı sınır karakolu

Güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesi sonucu, ateş açan IŞİD militanlarından 1 kişi, roketatar ve  kalaşnikof tüfeğiyle ölü ele geçirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından da angajman kuralları çerçevesinde 4 tank ve obüslerle karşılık verdi, IŞİD'e ait 3 araç vuruldu.

Bu gelişme üzerine bölgeye 5'inci Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan çok sayıda zırhlı araç ve personel ile dün kente gönderilen Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bordo bereli askerler de kaydırıldı.

SINIRDA SON DURUM

Uzun süren çatışmanın ardından bölgedeki çatışma yerini sakinliğe bıraktı. Çatışma sesleri duyulmuyor. Bölgede sakinlik hakim.

TSK'dan saldırı hakkında ilk açıklama

SINIRDAN FOTOĞRAFLAR

KİLİS VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA

Kilis Valisi Süleyman Tapsız, 5. Zırhlı Tugay Komutanlığına bağlı Dağ Hudut Karakoluna, Suriye tarafından ateş açıldığını belirtti.

Güvenlik güçlerinin, terör örgütü IŞİD'in kontrolündeki bölgeden açılan ateşe anında karşılık verdiğini belirten Tapsız, "İlk ateş maalesef bir astsubayımız şehit oldu, 2 uzman çavuşumuz ise yaralandı. Ellerinden yaralanan askerlerimiz 112 Acil Servis ekiplerince Kilis Devlet Hastanesine kaldırıldı. Sağlık durumları iyi" dedi.

[Haber görseli]

F16'LAR SINIRDA 

1 astsubayın şehit olması 2 uzman çavuşun da yaralanmasının ardından Diyarbakır’da çok sayıda F16 savaş uçağı sınıra doğru hareket etti.

Şehit astsubayın Yalçın Nane, yaralı askerlerin isimlerinin ise Fatih Kurt ve Necef Çakmaktepeolduğu öğrenildi.

[Haber görseli]

2 AYLIK EVLİYDİ

Gaziantepli Mehmet Yalçın Nane'nin 2 aylık evli olduğu, bugün çatışma yaşanan karakola bir süre önce geçici görevle gönderildiği belirlendi.

TUĞGENERAL DOĞAN BÖLGEDE

Çatışmanın devam ettiği bölgeye, Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Cemalattin Doğan da gitti.

Bordo bereliler, Suriye sınırında

ÖZEL GÜVENLİK BÖLGESİ İLAN EDİLMİŞTİ

Kilis Valiliği'nden dün yapılan açıklamada son günlerde Suriye sınırında meydana gelen gelişmeler ve çatışmalar nedeniyle vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla 5 gün süreyle bazı bölgelerin özel güvenlik bölgesi ilan edildiği belirtilmişti.

Kilis Valiliği açıklamasında, "Öncü Hudut Karakolu ile İnanlı Hudut Karakolu arasında kalan bölge ve Darmık Hudut Karakolu ile Çerçili Hudut Karakolu arasında kalan bölgenin 23 Temmuz 2015 günü saat 13.00'dan başlayıp 28 Temmuz 2015 günü saat 13.00'da bitecek şekilde beş gün süreyle Valiliğimizce Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilmesine karar verilmiştir" denildi.

Son Güncelleme: 23.07.2015 21:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177