banner200
banner235
banner225
29 Aralık 2011 Perşembe 13:25
İşçiye biber gazı, jop,gözaltı
banner188
banner213
banner230

Ankara- Asgari Ücret Tespit Komisyonu 4'üncü toplantısını gerçekleştirmek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda toplandı. Bu arada DİSK'e bağlı Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası'na üye bir grup eylemcide Bakanlık önünde içeride gerçekleştirilen toplantıyı protesto etti.

Türkiye'nin dört bir tarafından asgari ücrete ilişkin topladıkları imzaları bakanlığı sunmak ve Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısına katılmak için bakanlık önünde biriken işçiler talepleri karşılanıncaya kadar protesto gösterilerini sonlandırmayacaklarını belirtti. Toplantıya girmek için bakanlık giriş kapısını zorlayan eylemcilere polis biber gazıyla, jopla müdahale etti. Grup gözaltına alındı.

"İnsanca yaşayacak asgeri ücret istiyoruz"

Bakanlık önünde toplanan eylemciler adına açıklama yapan Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, hükümetin 2012 yılı programında asgari ücrete ilişkin öngördüğü 3 artı 3 yönünde bir zammın kabul edilemeyeceğini, açlık sınırının 930 TL yoksulluk sınırının ise 2 bin TL'nin üzerinde olduğu, Türkiye'de yapılması düşünülen zam ile geçinmenin imkansız olduğunu söyledi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 3'üncü toplantısı öncesinde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada "Asgari ücreti ödeyen devlet değil. Asgari ücret ile devlette çalışanda yoktur, asgari ücret özel sektörün ödediği bir ücrettir. Özel sektörde eğer ücretleri verimlilikle ilişkilendirmezseniz belki Türkiye batmaz ama firmalar batar" dediğini hatırlatan Çerkezoğlu, asgari ücretli sadece Sağlık Bakanlığı'nda 150 bine yakın, kamuda ise 500 bine yakın taşeron işçinin geçindiğini söyledi. Türkiye'de asgari ücretin aileleriyle birlikte 20 milyon kişiyi ilgilendirdiğini söyleyen Çerkezoğlu, "TÜİK'in bir önceki toplantısında açıkladığı Asgari Ücret net 972 TL olmalı" görüşü doğrultusunda hükümetin yüzde 40 zam yapması gerektiğini söyledi.

Gözaltına alındılar

Çalışma Bakanlığı'nda gerçekleştirilen asgari ücret tespit komisyonu toplantısını protesto etmek amacıyla sabah saatlerinde bakanlığın ön giriş kapısında toplanan 30'u aşkın Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası üyesi emniyet güçleri tarafından gözaltına alındı.

Komisyon toplantısına katılmak isteyen grup, polisin joplu ve biber gazlı müdahalesine maruz kaldı. 30'u aşkın işçi müdahale sonucu gözaltına alınırken, müdahale sırasında yaralanan bir işçi de olay yerine gelen ambulans tarafından hastaneye kaldırıldı.

Gözaltına altına eylemciler polis otobüsüne bindirilirken, "Tayyip sen yaşa 660 TL'ye" ve "Onurlu bir gelecek istiyoruz" sloganları attı. Eylemcilerin, sorgulanmak için Çankaya Emniyet Müdürlüğü'ne götürüleceği öğrenildi.

banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol