banner200
banner235
banner225
Yeşim
Yeşim
18 Temmuz 2016 Pazartesi 18:30
İş dünyasından çok sert tepki
banner188
banner213
banner230

İş dünyası ve sivil toplum kuruşlarından darbe girişimine büyük tepki geldi. Darbe girişimi hakkında TÜSİAD’dan yapılan açıklamada, “Demokrasiye hiçbir müdahale kabul edilemez, tüm kesimler ve kurumlar olarak demokrasimize ve demokratik kurumlarımıza sahip çıkmalıyız” denildi. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, darbe girişimi esnasında “Ülkemize ve milletimize karşı girişilen bu darbe girişimini tanımıyoruz. Milletimizin iradesine ve demokrasimize vurulmuş bu hançeri kabul etmiyoruz. Türk milleti olarak her türlü darbe girişiminin karşısında olmalı, demokrasimizi savunmalıyız” şeklinde bir toplu SMS gönderdi.

İŞ dünyası, yapılan darbe girişimine sert tepki gösterdi. Kabul edilemez bir girişim olduğunu belirten işadamları ve kuruluşlar, yaptıkları açıklamalarla darbe girişimini şiddetle kınadı.�Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, olağanüstü gecede darbe teşebbüsüne iş dünyasından ilk tepki veren isim oldu. TOBB Başkanı, “Halkın iradesi ve demokrasi dışında hiçbir iradeyi tanımıyorum. Darbe asla kabul edilemez. Seçilmiş meşru hükümetin yanındayım. Gün demokrasiye sahip çıkma günüdür” dedi. Hisarcıklıoğlu, yaşananlarla ilgili bir sonraki açıklamasında ise “Ülkemize ve milletimize karşı girişilen bu darbe girişimini tanımıyoruz! Milletimizin iradesine ve demokrasimize vurulmuş bu hançeri kabul etmiyoruz. Halkın iradesiyle seçilmiş meşru hükümete karşı girişilen bu kanunsuz kalkışmanın karşısındayız. Türk milleti olarak her türlü darbe girişiminin karşısında olmalı, demokrasimizi savunmalıyız. Türk iş dünyası olarak devletimizin ve milletimizin yanındayız. Demokrasiden yanayız” ifadelerine yer verdi. Ankara Ticaret Odası (ATO) da dün yönetim kurulu ve komisyon üyeleri ile tepki göstermek amacıyla dün bayraklarla TBMM Binasına yürüyüş gerçekleştirdi.

Maliye Bakanlığı’nda dev operasyon
 
 
İş dünyasının yaptığı açıklamalar:

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD):

“Demokrasiye hiçbir müdahale kabul edilemez, tüm kesimler ve kurumlar olarak demokrasimize ve demokratik kurumlarımıza sahip çıkmalıyız.”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan:

‘’Türkiye, çok partili demokratik sistemi içselleştirmiş bir ülkedir. Tek irade, halkın iradesidir ve onun yönetim erki seçilmiş hükümettir. Her türlü darbenin karşısında; hükümetimizin arkasındayız. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Hükümetimiz, emniyet güçlerimizin ve tüm kurumlarımızın etkin koordinasyonu; halkımızın üstün gayreti ve demokrasi aşkı ile darbe girişimi akamete uğratılmıştır. Hem içeride hem dışarıda herkesin Türkiye’de darbeler çağının artık kapandığını bilmesi gerekir. Türkiye bir gece baskınıyla rahatlıkla ele geçirilebilecek bir ülke değildir. Halkımız da kendi iradesinin üzerinde bir iradenin kabul edilmeyeceğini gösterdiği tavırla net bir şekilde ifade etmiştir. Demokrasinin varlığı için dün gece yaşanan çatışmalarda şehadet şerbetini içen emniyet kuvvetleri mensuplarına ve kahraman halkımızın evlatlarına Allah’tan rahmet; yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.”

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED):

““YASED olarak, demokrasiye yönelik her türlü müdahalenin karşısındayız. Seçmenlerin hür iradesiyle seçilmiş meşru hükümete ve anayasal kurumlara karşı girişilen bu hareketin bir an önce sona ermesini ümit ediyoruz.”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak:

“Ülkemiz tarihi bir gün yaşıyor. Demokrasiyi ve milli iradeyi sekteye uğratmaya çalışan güçler bir kez daha harekete geçti. Gün, demokrasi ve milli iradeye sahip çıkma günüdür. Gücünü milletten almayan bir grubun kalkışması, meşru hükümeti alaşağı etme çabası sonuçsuz kalacaktır. Tüm MUSIAD üyelerini bu kalkışmaya karsı demokrasinin ve milli iradenin yanında olmaya çağırıyoruz. Askerle vatandaşı karsı karsıya getirme cabaları sonuçsuz kalacak, milletimizin özgürlük ve demokrasi hakki bu anti demokratik kalkışma ile engellenemeyecektir.”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi:

“Milli iradeye zarar verilmek istenmiştir. Bizler Türkiye’nin ileri seviyede refah seviyesine ulaşması için çalışan ihracatçılar olarak demokrasi karşıtı tüm girişimlerin karşısında olmaya devam edeceğiz. Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak halk tarafından seçilmiş meşru hükümete desteğimizin tam olduğunun bilinmesini isteriz. Bu tür girişimler, ülkeye zarar vermek isteyen odaklara yardım ve kendi milletine düşmanlık etmekten başka bir sonuç çıkaramaz.”

Türkiye Bankalar Birliği (TBB):

“Milletimizin iradesine dayanmayan, demokrasimize karşı yapılmış kanun dışı eylemi lanetliyoruz! ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ ilkesine olan tam inancımızla, demokrasimize sahip çıkıyoruz. Devletimize ve Milletimize geçmiş olsun.”

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan:

“Demokrasimizin, seçilmiş Hükümetimizin yanındayız. Millet iradesi ve devlet kurumlarının takdire şayan dayanışması sonucu halkın iradesine karşı yapılmış gayrimeşru ve hainlik boyutundaki kalkışma çok şükür amacına ulaşamayarak bertaraf edildi. Milletimiz demokrasimize sahip çıkmanın eşsiz bir örneğini sergilemiştir. Milli irade bugünümüz ve geleceğimiz için hayati öneme sahip bu çok zorlu süreçten her zaman olduğu gibi haklı ve galip çıkmıştır. Türk sanayicileri, hür teşebbüs ve iş dünyası olarak demokrasimizin, seçilmiş hükümetimizin yanındayız, milli iradenin kazanacağına hep yürekten inandık, inanmaya da devam edeceğiz.”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar:

“Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. Türkiye demokrasisi büyük bir demokrasidir. Türkiye’yi seçilmiş bir hükümet yönetmektedir ve hiç kimsenin gücü seçilmiş bu hükümeti görevden almaya yetmeyecektir. Ülkeye, vatana sahip çıkma vaktidir. Ülkeye ve vatana ihanet edenler mutlaka hesap verecektir. İş alemi hükümetimizin yanındayız.”

Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) Başkanı Nilüfer Bulut:

“Bir grup askerin Milletin sandıkta tecelli eden iradesini hiçe sayarak giriştiği Darbe kalkışmasını ülkemizin barış ve huzuruna dönük bir saldırı girişimi olarak görüyoruz. Türkiye’nin demokratik kurumlarını işlemez hale getirme çabası, milli iradenin yok sayılması anlamını taşır ve asla kabul edilemez. Türkiye demokratikleşme yolunda uzun ve zorlu adımlarla ilerlemiştir; kimsenin bunu kendi boş hayalleriyle zedelemeye hakkı yoktur. Nitekim, milletimiz kendi iradesine sahip çıkmış ve demokrasimize dönük bu çirkin saldırıyı geri püskürtmüştür. Ülkemizi karıştırma, iç barışımızı tehdit etme dışında hiçbir şeye hizmet etmeyen bu kalkışma milletimizin, polisimizin ve demokratik kurumlarımızın sağduyusu sayesinde çok daha acı tablolara yol açmadan önlenmiştir. Milli iradeyi hazmedemeyenlerin, Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olamayacağını ve her türlü muhalefetin meşru yollarla ortaya konması gerektiğini bu vesileyle bir kez daha vurgulamak isteriz.”

Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA) Onursal Başkanı Zeynel Abidin Erdem:

“15 Temmuz 2016 gecesinde demokrasiye karşı girişilen bu kalkışmaya, hükümetimiz, muhalefet, sivil toplum ve halkımız tarafından büyük bir direnç ile tepki gösterilmiştir. Halkımız demokrasiye olan bağlılığını büyük bir kararlılıkla bir kez daha ortaya koymuştur. Askerle vatandaşı karşı karşıya getirme çabaları sonuçsuz kalmıştır. Milletimizin özgürlük ve demokrasi hakkı hiçbir şekilde engellenemeyecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde halkımızın iradesine dayanan demokrasimize sonuna kadar sahip çıkmaya devam edeceğiz. Şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet , yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.”

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER):

“KAGİDER demokrasinin temel ilkelerine her zaman sahip çıkmış ve bugüne dek her türlü askeri darbe girişimlerine karşı ilkeli duruşunu korumuştur. Dileğimiz ülkemizin en kısa zamanda bu kaotik ortamdan çıkması ve ulusumuzun refah ve huzur içinde yaşayacağı demokratik sistemin Türkiye’de kökleşerek gelişmesidir. KAGİDER bu yönde çalışmalarını sürdürecektir.” 

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK):

“DİSK olarak askeri darbe girişimini şiddetle protesto ediyoruz. Darbelerden ve baskı rejimlerinden en büyük zararı görmüş, faaliyetleri durdurulmuş ve yöneticileri darbeciler tarafından idamla yargılanmış bir işçi örgütü olan DİSK, darbelerin demokrasi ve işçi haklarına verdiği zararların bilincinde olarak, kimden gelirse gelsin demokrasiye ve özgürlüklere kast eden her türlü askeri ve sivil darbeye ve diktaya karşıdır. Ülkemiz darbecilerden darbeci, diktatörlerden diktatör seçmeye mahkum değildir. Emek, demokrasi ve barış güçlerinin birlikte mücadelesi dışında hiçbir yol Türkiye’yi içinde bulunduğu bu karanlık tablodan çıkaramaz.”

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay:

“Ne yazık ki milletimizin iradesini hiçe sayan, demokrasimiz adına utanç verici bir girişime şahit olduk. Bir grup askerin ülkemize ve milletimize karşı hukuku hiçe sayarak gerçekleştirdiği ihaneti asla ama asla kabul etmiyor, esefle kınıyoruz. İş dünyası temsilcileri olarak her türlü darbe girişimine karşı seçilmiş Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın, hükümetimizin ve iradesinden başka güç tanımadığımız milletimizin yanındayız.”

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle:

“Türk halkı kendisini gelmiş olduğu noktadan geriye götürecek hiçbir hareketi tasvip etmeyecektir. Demokrasiye karşı yapılmaya çalışılan darbe girişimine karşı dün gece ortaya koyduğu tepkiyle bunu açıkça göstermiştir. Demokrasiye gönülden inanıyor ve destekliyoruz. Onu zedeleyecek bu tür hareketin Türk halkının karşılığında yeri yoktur. İş dünyası olarak hükümetimizi destekliyoruz.”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar:

“4.5 milyon üyemizle darbeye karşı duruyoruz, demokrasiye sahip çıkıyoruz. Darbe girişimi, ülkemizin huzur içinde kalkınmasına, geleceğimize darbe vurmak demektir; ülkemize yapılabilecek en büyük ihanettir.”

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu:

“Böyle bir şeyi 2016 dünyasında nasıl yaşadık anlayamadım. Bu nasıl bir cüretkarlıktır anlayamadık. Bu teşebbüsü lanetliyorum.”

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar:

“Türkiye’nin istikrara her zamankinden çok ihtiyacı var. Memleketin huzura ihtiyacı var. Böyle şeylerin olmaması lazım. Zaten bir sürü sıkıntı varken biz kendi kendimize sıkıntılar yaratıyoruz. Demokrasiyi herkesin sahiplenmesi lazım.”

Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir:

“Milletimizin iradesine karşı düzenlenen ve demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçecek bu girişimi şiddet ve nefretle kınıyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nde halkın iradesi üzerinde bir güç olmadığına tüm benliğiyle inanıyorum. Demokrasiye sahip çıkma uğrunda mücadele veren tüm kurumlarımız ve devlet adamlarımızla beraber kararlılıkla mücadele edeceğiz.”      

Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay:

“Millete ve demokrasiye karşı yapılmış ve asla kabul edilemez. Türkiye, demokratik bir hukuk devletidir. Ülkeye büyük acılar veren, her anlamda telafi edilemez kayıplara yol açan darbeler, tarih sayfalarında yerini almıştır. 95 yılda elde ettiğimiz kazanımları bir kez daha akamete uğratmaya tahammülümüz yoktur. Gün, milli iradeye ve demokrasiye sahip çıkma günüdür.”


banner229
Son Güncelleme: 18.07.2016 18:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol