banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
04 Eylül 2015 Cuma 11:52
Interpol, savcılar için kırmızı bülteni reddetti: Ortada örgüt emaresi yok
banner188
banner213
banner230

Uluslararası Polis Teşkilatı (İnterpol), savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara hakkında Türkiye'nin ‘kırmızı bülten' çıkarılması talebini reddetti.

Savcıların iade talebi için gösterilen “FETÖ” iddiasına ilişkin uluslararası sistemde böyle bir örgüt bulunmadığının altını çizen İnterpol Hukuk Bürosu'nun, “İnterpol Türkiye'nin siyasi masası değil” ifadesini kullandığı öğrenildi.

Aralarında 4 bakan ve çocuklarının bulunduğu 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasını yürüttükleri için önce meslekten ihraç edilen ardından da haklarında tutuklama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara'ya ilişkin çok önemli bir gelişme yaşandı.

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından çıkarılan kırmızı bülten kararı, İnterpol tarafından iki kez reddedildi. Mahkemenin kararı üzerine Adalet Bakanlığı, İnterpol'e gönderdiği ilk talepte yolsuzluk soruşturmaları ile Twitter paylaşımlarını gerekçe göstererek örgüt üyeliği iddiasıyla Öz ve Kara'nın iadesi için uluslararası işlem başlatılmasını talep etmişti. Ancak İnterpol, uluslararası alanda “Fethullah Gülen Terör Örgütü” şeklinde bir örgütün bulunmadığının altını çizdi.

Bunun üzerine Adalet Bakanlığı, örgüt üyeliği yerine “özel hayatın gizliliğini ihlal, evrakta sahtecilik, tehdit ve şantaj” iddiasıyla tekrar savcıların iadesini istedi. Ancak İnterpol'ün bu kez cevabı sert oldu. Edinilen bilgiye göre, iade taleplerinin hukukilikten uzak olduğunun altı çizilirken ret yazısında “İnterpol, Türkiye'nin siyasi masası değildir” şeklinde ifade kullanıldığı ileri sürüldü.

(Kaynak: Zaman)
banner229
Son Güncelleme: 04.09.2015 11:55
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol