banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
11 Mayıs 2016 Çarşamba 16:57
'İnsanın manevi boyutunun dikkate alındığı şehirler inşa edilmeli'
banner188
banner213
banner230

ANKARA

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı ErgünTuran, insanın manevi boyutunun dikkate alındığı şehirler inşa edilmesi gerektiğini belirterek, "Yüksek katlı modern binalar ve dev kuleler bugün büyük şehirlerin gerçeği olmakla birlikte, ideal kentlerin hedeflediği bir kentsel ortamı göstermiyor." dedi.

Başbakanlık Tanıtma Fonu ile Ankara Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (ASİAD) işbirliğinde düzenlenen Uluslararası İdeal Kentler Zirvesi, Rixos Otel'de başladı.

TOKİ Başkanı Turan, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, insanların maddi ve manevi ihtiyaçlarının karşılandığı, mutlu ve huzurlu olduğu, çevresel ve estetik değerlere dayalı mekanların bulunduğu yaşam alanları üretilmesinin, herkesin ortak gayesi olduğunu belirtti.

İdeal kent arayışının, yüzyıllar önce Farabi'nin eserinde olduğu gibi, bugün de devam ettiğini anlatan Turan, gelişen ve değişen kentlere, ekonomik gelişmişliğe ve yaşam tarzına bağlı olarak, daha nitelikli ve konforlu yaşam alanlarının üretilmesi için çabalarının önümüzdeki süreçte de devam edeceğini söyledi.

"İnsan mutluluğu ve sağlıklı bir ortamda yaşama arzusu"

"İdeal kent veya yaşanabilir kent gibi kavramların ortak paydası; insan mutluluğu ve sağlıklı bir ortamda yaşama arzusudur." diyen Turan, bugün dünyada ilgi gören büyük kentlerin, "en yaşanabilir kentler" sıralamasında çok gerilerde kaldığını aktardı. Turan, şöyle devam etti:

"Mesela bir araştırmaya göre, dünyanın en yaşanabilir 230 şehri arasında Paris 37'inci, New York ve Tokyo 44'üncü, Washington 51'inci, Madrid ise 52'inci sırada yer alıyor. Türkiye'de ise TÜİK, 2015 yılında Türkiye'nin en yaşanabilir şehirlerini belirledi. Buna göre Isparta, en yüksek endeks değeriyle ilk sırayı aldı. Isparta'yı Sakarya ve Bolu takip etti, fakat bu şehirlerden daha gelişmiş olan İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirler listenin daha gerilerinde yer alıyor. Yani yüksek katlı modern binalar ve dev kuleler bugün büyük şehirlerin gerçeği olmakla birlikte, ideal kentlerin hedeflediği bir kentsel ortamı göstermiyor."

Kentlerin sadece kalabalıkların barındığı yerler olmaması gerektiğine işaret eden Turan, insan fıtratına uygun kentsel mekanların, insanın manevi boyutunun da düşünüldüğü ve dikkate alındığı şehirlerin inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

İdarenin 13 yılda yaklaşık 720 bin sosyal konut ve 8 bini aşkın sosyal donatı rakamına ulaştığı bilgisini veren Turan, konutun, ailenin yaşam kalitesi açısından asgari niteliklere ve yeterliliklere sahip olması gerektiğini dile getirdi.

TOKİ olarak son 13 yıl içinde inşa ettikleri okul sayısının bin 6 olduğunu anlatan Turan, bunun 544'ünün sosyal konutların içine yapıldığını, yine sosyal konutların içinde 674 ticaret merkezi, 567 ibadethane bulunduğunu kaydetti.

Muhabir: Zehra Aydın

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 11.05.2016 16:57
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol