banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
08 Haziran 2016 Çarşamba 01:22
'İnsani yardım anlamında olmamız gereken yerde değiliz'

WASHINGTON

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Suriye'de rejim güçlerinin kuşatması altında olan bölgelere insani yardımların ulaştırılması noktasında önemli sorunlar olduğuna işaret ederek, "İnsani yardım ve erişim anlamında olmamız gereken yerde değiliz." dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, günlük basın toplantısında Suriye'deki son gelişmeler ve kuşatma altındaki binlerce kişiye insani yardım ulaştırılmasıyla ilgili sorunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"Amerika yönetiminin, Suriye'de kuşatma altındaki bölgelere insani yardım ulaştırılması konusunda çok kötü bir performans sergilediğini" iddia eden Washington Post gazetesinin bugünkü başyazısının hatırlatılması üzerine Toner, bu konunun tek sorumlusunun ABD olmadığını, bilakis uluslararası toplumun tamamının sorumluluk taşıdığını vurguladı.

"ABD seyirci kaldıkça Suriye'nin çocukları açlıktan ölüyor" başlığıyla yayımlanan ve özellikle ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'ye yönelik "büyük vaatlerde bulunup somut adımlar atamadığı" eleştirisini içeren başyazının gündeme geldiği toplantıda Toner, ABD'nin bu konuda çok çaba gösterdiğine, ancak özellikle Rusya'nın Esed rejimi üzerindeki etkisini daha fazla kullanması gerektiğine vurgu yaptı.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest de, günlük basın toplantısında Beşşar Esed'in kuşatma altındaki bölgelere insani yardımların ulaştırılmasını engellediğini vurgulayarak, "Tam da bundan dolayı onun, ülkeyi kendi liderliği altında birleştirmek şeklindeki retoriği imkansızdır." dedi.

Muhabir: Hakan Çopur

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 08.06.2016 01:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177