banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
20 Haziran 2017 Salı 10:02
İngiliz basını terörist diyemedi!
banner188
banner213
banner230

Müslümanlara yönelik kasti saldırının ardından İngiliz basının saldırgana 'terörist' demediği görüldü. Daha önceki benzer terör saldırılarında tüm Müslümanları suçlayacak şekilde 'Müslüman terörist' ya da 'Radikal İslamcı terörist' gibi ifadeleri kullanmaktan çekinmeyen İngiliz basını bu kez 'Beyaz kamyonetli şüpheli' gibi ifadelere başvurdu. Bu duruma Harry Potter serilerinin yazarı ünlü yazar J.K. Rowling attığı tweet'le tepki gösterdi. Rowling, İngiliz Daily Mail gazetesinin internet sitesindeki başlık için "Daily Mail 'terörist' yerine yanlışlıkla 'beyaz kamyonet sürücüsü' dedi. Hadi şimdi saldırganın nasıl radikalleştiğini tartışalım" mesajını paylaştı. Gelen tepkiler üzerine Daily Mail başlığı değiştirdi.

İngiliz basınının yanı sıra ABD'den Almanya'ya kadar birçok ülkenin basın kuruluşları da sadece 'Camide terör saldırısı' demekle yetindi ve saldırgan için de 'terör şüphelisi' ya da 'sürücü' demeyi tercih etti. Haberlerde ayrıca 'terör saldırısı' ifadesi de tırnak içinde kullanıldı. Oysa aynı yayın organları saldırganın Müslüman çıktığı diğer terör eylemlerinde başlıklarında sürekli "Radikal İslamcı terörist' ifadelerine yer vermişti.

HEDEF GÖSTERDİLER

Sosyal medyada İngiliz basınında son zamanlarda atılan Müslüman karşıtı manşetlerin derlendiği fotoğraflar için "Teröristin radikalleşmesinin sebebi İngiliz basınının bu manşetleri" yorumları yapıldı.

SABAH

Kaynak: HABER7.COM

banner229
Son Güncelleme: 20.06.2017 10:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol