banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
23 Mayıs 2016 Pazartesi 14:54
İlker Başbuğ ile AKP aynı safta buluştu: İmam hatipler kapatılmasın!
banner188
banner213
banner230
Almanya'nın Köln kentinde konuşan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, kamuoyunda giderek artan "İmam hatipler kapatılsın" talebini eleştirdi. AKP ile aynı argümanları sıralayan Başbuğ, "Türkiye'nin yüzde 99'u müslüman, tabii ki din adamına ihtiyaç var, 1932'de imam hatiplerin kapatılması cumhuriyetin en yanlış noktasıydı" dedi.

Almanya'nın Köln kentinde, Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Federasyon'un (Avrupa-ADD) düzenlediği "20. Yüzyılın En Büyük Lideri Atatürk" konulu toplantıya konuşmacı olarak katılan Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, imam hatiplerin kapatılmasını isteyenleri eleştirdi. Başbuğ, "İmam hatiplerin din adamı yetiştirmek için açıldığını" savundu.

Konuşmasında ayrıca, imam hatip okulları ve ilahiyat fakültelerinin Tevhid-i Tedrisat Kanunu'yla kurulduğunu hatırlatan Başbuğ, bu okulların bir dönem kapatılmasını eleştirdi. İlker Başbuğ, "Bu okulları kapatırsanız ortaya cemaatler, bilmem neler, işte onların yetiştirdiği adamlar çıkıyor" dedi. 

BAŞBUĞ: YÜZDE 99'U MÜSLÜMAN OLAN TÜRKİYE'DE... 

Leonardo Royal Otel'de düzenlenen toplantıda konuşan Başbuğ, Türkiye'nin nüfusunun yüzde 99'unun Müslüman olduğunu belirterek, "Tabii ki din adamına ihtiyaç var. Bu din adamlarını yetiştirmek de devletin işi" dedi.

Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun 4. maddesine gönderme yapan Başbuğ, şunları söyledi: 

"3 Mart 1924, Tevhid-i Tedrisat Kanununun 4. maddesi diyor ki, 'Yüksek din adamlarını yetiştirmek üzere İlahiyat Fakültesi, imam ve hatip yetiştirmek içinse mektepler açılacaktır.' Özellikle küçük yerlerde, köylerde, kasabalarda halk din adamlarının söylediklerine çok itibar eder. O zaman bunu yetiştireceksiniz. Peki ne olmuş Kanun çıkıyor ve 1924'de imam hatip mektepleri açılıyor. Maalesef 1932 yılında imam hatip okulları kapatılıyor. Neden İşte Şeyh Sait isyanı var; isyanlar var. Tamam. Bunu neden olarak kabul edebiliriz. Bu okulların kapatılmasına öğrenci sayısının düşük olmasını mazeret olarak gösterenler var ki, belki de Cumhuriyet tarihinde yapılmış en yanlış noktalardan bir tanesi. Bakın aynı zamanda 1924'te İlahiyat Fakültesi açılıyor. O da kapatılacak bir müddet sonra. Kaba çizgileriyle söylersek 30 ile 50 arasında Türkiye'de din adamı yetiştiren okul yok. Ne oluyor o zaman, işte bu adamlar çıkıyor. Cemaatler, bilmem neler, onların yetiştirdiği adamlar çıkıyor. Aydın din adamı diyorsunuz. Yok. Sıkıntı var. Bırakıyorsunuz o alanı? Alanı niye bırakıyorsunuz?"


banner229
Son Güncelleme: 23.05.2016 14:56
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol