banner237
banner241
29 Nisan 2012 Pazar 23:46
İlk kez 1 Mayıs'a katılacaklar anlatıyor...

AKP iktidarında toplumun neredeyse tüm kesimlerine saldırı hız kesmeden sürerken, bu koşullarda gidilen 1 Mayıs öncesi, bu yıl ilk kez 1 Mayıs’ta alanlara çıkacak olanlara neler hissettiklerini ve neden meydanlara çıkacaklarını sorduk.

“İşçiler ölümlerine karşı ilk kez 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağım”
İşçilere dönük artan saldırıları, hak gasplarını ve güvencesiz çalıştırma koşullarını hemen her gün işyerinde yaşayan, iş cinayetlerinin nefesini ensesinde hisseden 21 yaşındaki genç metal işçisi Erdal Ölmez, soL’a genç bir metal işçisi olarak 1 Mayıs’a neden katıldığını anlattı.
img_6258.jpg


Tuzla’da bir fabrikada çalışan metal işçisi Erdal Ölmez:
Ben normalde üniversite öğrencisiydim. Ama param olmadığı için okulu bıraktım ve bu yüzden çalışmak zorunda kaldım.

Bizim çalışma alanlarımızda ölümler çok oluyor. Biz işi yapıp para kazanmak derdindeyken, nasıl korunabileceğimizi düşünecek zaman bulamıyoruz. Bu yüzden belirli eğitimi almış kişilerin bizleri bilgilendirmesi gerekiyor. Bu yapılmayınca üstüne bir de ihmaller eklenince işçi ölümleri artıyor.

Mesela ağabeyim sondajda çalışıyordu. Patronlar daha fazla para kazanmak için ince halat kullandı ve bunun sonucunda ağabeyimin iki parmağı kesilmek zorunda kalındı.

Bu ölümleri ve kazaları azaltmak, yetkililere sesimizi duyurmak için 1 Mayıs bence çok önemli.

Daha önce Erzincan’da yaşıyordum. Orada katılma imkânım hiç olmadı. Arkadaşlarım anlatıyordu kalabalık olduğunu. Şimdi ben de orada olacağım için heyecanlıyım. Sesimi daha rahat duyurabileceğim için önemli bir gün olarak görüyorum.

Eğer işçiler yaşadığı ortamda sağlıklı kalabilmek istiyorsa, haklarını savunmaları gerekiyor, daha iyi ücretle çalışmak için hakkını savunması gerekiyor. Bunun için işçilerin sesini yükselmek istiyor. Tüm işçiler orada olacağı için o gün önemli işi olan bütün emekçilerinin işlerini iptal edip 1 Mayıs’a gelmesini istiyorum.

“Kadın düşmanı iktidara karşı ilk kez 1 Mayıs’ta olacağım”
Kadın cinayetlerinin bu denli arttığı, 4+4+4 düzenlemesi ile kız çocuklarının okuldan uzaklaştırılmaya çalışıldığı, kadınlara çizilen tek misyonun “3 çocuk doğurmak” olarak tanımlandığı bir iktidar döneminde, kadınlar 1 Mayıs’ta alanlara çıkıyor.

Kadın emekçi Aslı Orak: “4+4+4 yeni eğitim sistemi dayatmadır ve eğitim utancıdır. Gelecek nesile kendilerinin istediği gibi eğitim aldırıp gerici ve her şeye boyun eğen bir nesil yetiştirmektir. Bu eğitim sistemiyle çocuklar erken yaşta ya işçi ya da (kız çocukları ise) aileleri tarafından erken yaşta eve kapatılıp gelecekleri yok edilecektir. Buna karşı çıkmak için kadınlarımızın evde değil meydanlar da haklarını haykırmaları gerekmektedir.

Keza kadın cinayetlerinin her geçen gün hız kesmeden artmakta olduğu bir ülkede, var olan yasanın yetersizliği bu kadar ortadayken, bunun daha da gerisinde bir yasa taslağının hazırlanmış olması, son derece manidar olduğu gibi, kadına yönelik şiddetle etkin şekilde mücadele edeceğini söyleyen hükümetin aslında bu yönde bir siyasi iradesinin olmadığını da apaçık göstermektedir. Kadınlarımızın bu durum karşısında sessiz kalmamaları gerekmektedir.

Kadının gelişimi, bağımsızlığı özgürlüğü kendisinden gelmelidir. Hayatına kendi bedeni üzerinde başkalarının iddia ettiği tüm haklara karşı koymalı, istemediği sürece çocuk yapmamalıdır. Kadınlarımıza yönelik yaşanan bu eşitsizliğin tek kurtuluşu yine biz kadınlardır.
1 Mayıs’a katılmamın amacı da; kadına, çocuklara, işçi emekçi kardeşlerimize yapılan eşitsizliğe, baskıya zulme karşı haykırmak…
Kadınlarımızın kendi haklarını elde etmelerini ve yaşamlarında susturuldukları ne varsa seslerini 1 Mayıs meydanlarında haykırmaları gerektiğini düşünüyorum…”
img_6253_0.jpg

“Alevilere saldırılara karşı ilk kez 1 Mayıs’a katılacağım”
Adıyaman’da Alevi evlerinin işaretlenmesi ile başlayan ve zincirleme şekilde devam eden kapı işaretlemelerini, Sivas Katliamı’nda alınan zaman aşımı kararını ve Başbakan’ın “hayır olsun” sözlerini soL’a değerlendiren Alevi genç Ünver Önal, bu saldırılara karşı bu yıl ilk kez 1 Mayıs’a katılacağını söyledi.

Alevi genç Ünver Önal: Türkiye tarihinde Alevilere karşı hoşgörüsüzlük var. 1980 sonrası başlayan dinci gericilik AKP’de en üst düzeyine çıktı. Alevilere dönük hoş görüsüzlük arttı. Erzincan’da, Adıyaman’da, Gaziantep’te Alevi evlerine saldırılar yapıldı.

Türkiye’de emperyalizmin desteklediği Özgür Suriye ordusu adlı haydutlar, Alevileri katledeceğiz diyor ve Başbakan onları ağırlıyor.

Biz de bu koşullarda “padişaha bir çift sözümüz var” diyerek Aleviler olarak 1 Mayıs’ta yerimizi almalıyız. İlk kez 1 Mayıs’a katılacağım için oldukça mutluyum ve böylesi bir dönemde Alevilere bu kadar büyük saldırı varken mutlaka Aleviler 1 Mayıs’ta Taksim’de padişaha sözünü söylemelidir.

img_6250.jpg

“Liselilere baskıya boyun eğmeyeceğim, ilk kez 1 Mayıs’a katılacağım”

YGS’deki şifre skandalı, kopyalar, iptal edilen sınavlar ve “birkaç sınav olacak” sözleriyle sürekli baskı altında tutulan lise öğrencilerinden Enes Garip, bu yıl ilk kez 1 Mayıs’a katılacak. Enes ile neden 1 Mayıs’a katılacağı üzerine konuştuk.

Tuzla Süleyman Demirel Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi Enes Garip: İşçi bayramında işçilerin yanında olmak için 1 Mayıs’ta olacağım. Ben işçi sınıfını desteklediğim için 1 Mayıs’ta olacağım.

Ben Meslek Lisesi öğrencisiyim. Hayatımın en güzel döneminde yüzlerce sınava sokularak hayatımız mahvedildi. AKP iktidarında bizim geleceğimiz yok. AKP’nin iktidarında bir hayat hayal etmek istemiyorum.

Umudum olduğu için bu yıl 1 Mayıs’ta olacağım. Tüm liseli arkadaşlarımı da 1 Mayıs’a yanımıza çağırıyorum.

(soL – İstanbul)


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.