banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
24 Kasım 2016 Perşembe 16:02
İKV: AP’nin kararı amacına hizmet etmemektedir
banner188
banner213
banner230

Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin önemine dikkat çeken İKV Başkanı Zeytinoğlu, “AB’nin Yasama Organı Avrupa Parlamentosu’nun tüm parti gruplarının desteklediği ve bugün aldığı bir kararla Türkiye ile katılım müzakerelerinin, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ile ilgili olumsuzluklara bağlı olarak geçici olarak dondurulmasını tavsiye etmiştir" dedi.


AP’nin bu kararı kendi inisiyatifi ile almış olduğunu ve AB için bağlayıcı olmadığının altını çizen Zeytinoğlu, "AP’nin müzakerelerin dondurulması veya askıya alınması ile ilgili bir yetkisi bulunmamaktadır. Nitekim bu kararda da müzakerelerin dondurulması için Komisyon ve Üye Devletlere çağrıda bulunulmaktadır" dedi.


Müzakerelerin askıya alınması için Üye Devletlerin %55’i ve toplam AB nüfusunun %65’ini temsil eden bir oy çoğunluğu ile karar alınması gerektiğini ve şu anda müzakerelerin dondurulması veya askıya alınması yönünde böyle bir çoğunluğun olmadığının gözlemlendiğini ifade eden Zeytinoğlu, "AP’nin bu kararının sembolik ve siyasi bir mesaj olarak önemi bulunduğu gibi, AB’deki kamuoylarının konuya bakışını yansıttığından endişe vericidir” dedi.


Türkiye’yi AB normlarına yaklaştırmak ve halihazırda kınanan uygulamaları iyi yönde değiştirmenin yolunun müzakereleri dondurmak yerine bilakis hızlandırmaktan geçtiğini söyleyen Zeytinoğlu, “Üç farklı terör örgütü ile mücadele eden ve sınırlarında şiddetli bir savaşın süregittiği Türkiye zor bir dönemden geçmektedir. Bu zor dönemde AB’nin desteği ve Türkiye’nin yanında olduğunu hissettirmesi büyük önem taşımaktadır. AB eğer Türkiye’deki gelişmeleri olumlu yönde etkileyip, AB değerlerini pekiştirmek istiyorsa, müzakereleri dondurmak yerine, katılım sürecini hızlandırmak ve Türkiye’yi AB’ye yaklaştırmak için gerekli adımları atmakla yükümlüdür” dedi.

Kaynak: DHA

banner229
Son Güncelleme: 24.11.2016 16:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol