banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
24 Ocak 2016 Pazar 12:09
İki rektör ve 11 akademisyenden 'bildiri' tepkisi
banner188
banner213
banner230

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi adı altında 1128 akademisyenin imzasıyla yayımlanan bildiriye tepki amacıyla SDÜ Rektörü İlker Hüseyin Çarıkçı, MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz ve akademisyenler Murat Okçu, Murat Ali Dulupçu, Sedat Aktan, Vahdettin Aydın, Haluk Songur, Muharrem Gürkaynak, Salih Aydın, Ramazan Erdem, Mehmet Aktel, Ömer Lütfi Antalyalı ve Hakan Demirgil, 'Tarihe not düşmek' adlı bir bildiri hazırladı.

'Biz bir grup akademisyen; sahip olduğumuz tüm akademik unvan ve idari pozisyonlardan bağımsız olarak kendi irademizle aşağıdaki metni imzalıyoruz' diye başlayan bildiride, 'Barış adına yapıldığı iddia edilen akademisyen çağrısı tutarsız duruşuyla toplumda adalet duygusunu zedelemektedir. 'Elbette çağrımız yurttaşı olduğumuz devlete yapıldı' diyerek sorumluluğu yok saymaya çalışmak akademisyen duruşuna yaraşmadığı gibi ölümler arasında ayrım yapan görüntüyü örtmeye de yetmemektedir. Hendek ve çukurların, kum torbalarıyla yurttaşlara kapatılan yol ve diğer kamusal mekanların, çocuk yaşta sayılabilecek eli silahlı gençlerin, terör örgütünce üstlenilmiş canlı bomba saldırılarıyla yaşamını yitiren sivillerin acılarını ve sorumluluğunu yalnız ve tek başına devlete bağlamaya çalışan bir 'barış' bildirisi adeta insan aklıyla dalga geçmek ya da en hafif tabiriyle insan sağduyusuyla alay etmek demektir' denildi.

Bildirinin devamında şu ifadelere yer verildi:

'Kamuoyunda barış için akademisyenler bildirisi olarak anılan metin bu haliyle ne yazık ki barışa değil nefret ve şiddete, birleştirmeye değil ayrıştırmaya, sükunetle düşünmeye değil kışkırtmaya, gerçeği tüm boyutlarıyla ortaya koymaya değil karartmaya -en hafifinden gölgelemeye- hizmet etmektedir. Üzülerek ifade etmek isteriz ki ortada 'akademik sorumluluk', 'aydın tavrı' gibi üzerine derin analiz ve tartışmalar yapmayı hak edecek, bunlar üzerinde konuşmayı anlamlı kılacak seviyede bir metin bulunmamaktadır. Akademisyen ve aydın tavrını kaba bir siyasi iktidar nefreti uğruna heba edenlere seslenmek istiyoruz: Bir kalbiniz vardı, onu hatırlayın.'

Kaynak: DHA

banner229
Son Güncelleme: 24.01.2016 12:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol